Böbrek taşlarının ESWL ile tedavisinde taşın boyutu ve taş lokalizasyonunun taştan temizlenme oranına etkisi
  1. Tez No: 158093
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM ÖZMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
3.0ZET Üriner taş hastalığı (UTH) bilinen en eski ve en yaygın hastalıklardan biridir. Son yüzyılda ise yaygınlığı giderek artmaktadır ve buna paralel olarak daha az invaziv ve etkili tedavi arayışları da artmış ve birçok tedavi yöntemi bulunmuştur. Böbrek taşlarının açık ameliyatla çıkarılması son 25 yıla kadar seçeneği olmayan bir yöntem olarak uygulanıyor, bazen küçük bir taş için bile bu tür girişimlere başvurmak gerekiyordu. Bu tür ameliyatların hastayı uzun süre günlük aktivitelerinden ve işinden alıkoyması uzun süren hastane yatak işgali ve ilaç giderlerinin yüksek maliyetlere ulaşması, ürologları ve biyofizikçileri yeni yöntem arayışlarına itmiş ve bunun doğal sonucu olarak yeni teknikler geliştirilmiştir. Bu çalışmalar sonrası icat edilen tedavi yöntemlerinden biri olan beden dışı şok dalgalarıyla taş kırma (Ekstracorporeal shock wave lithotripsy =ESWL ) UTH tedavisinde evrim yaratmıştır. Rusyada 1950'lerde taşları parçalamak için şok dalgalarından yararlanma kavramı oluşturuldu. Bir Alman uçak şirketi olan Dornier, süpersonik uçaklar üstündeki pürüzleri incelerken atmosferde uçağın kanatlarına çarpan yağmur damlalarının oluşturduğu şok dalgalarının sert bir cismi aşındırabileceğim gösterdi. Bu incelemeler doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucu beden dışı şok dalgalarıyla taş kırma (ESWL) yöntemi geliştirildi. Şubat 2000-Ocak 2004 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında 175'i erkek (% 73.5), 63'ü kadın (% 26.5) toplam 238 üriner sistem taş hastası ESWL ile tedavi edilmiştir. Tedavi edilen taşların 97'si pelvis (% 40), 10'u (% 4.2) alt kaliks, 8'i (%3.4) orta kaliks, 1 l'i (% 4.6) üst kaliks, 34'ü (% 14.3) üst ureter, 26'sı (% 10.9) orta üreter, 52'si (% 21.8) ise alt üretere lokalizeydi. Toplam 238 taşın 41 'inde (% 17.2) başarısız kalınmış ve 177'sinde (% 82.5) başarı sağlanmıştır. Böbrek taşlarının lokalizasyonuna göre başarı oranlarımız alt kalikste % 60, orta kalikste % 75, üst kalikste % 81.8, pelvis % 86.6'dir. Üst üreter % 91.2, orta üreter % 89.3 ve alt üreterde % 72'dir. Başarı oranlarımız literatürdeki başarı oranlarıyla korelasyon göstermektedir. Son yıllarda ESWL teknolojisindeki hızlı gelişmeler, ESWL'nin üriner sistem taşlarının tedavisinde uygulanan açık cerrahinin yerini almasını sağlamıştır. ESWL'nin varlığı bazı merkezlerde açık cerrahinin oranını % 3.1'e kadardüşürmüştür. Açık cerrahi özellikle anatomik bozukluğu olanlarda tercih edilir olmuştur. ESWL'nin etkinliği yanında diğer yöntemlere göre daha az invaziv oluşu, uygulama kolaylığı ve genellikle hastaneye yatışa gerek olmayışı, düşük morbidite oranları tedavide ilk seçilecek yöntem olmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
4.SUMMARY. Urinary stone disease is one of the oldest and common diseases know. The prevalences of urinary stone disease gradually decreased in the last centry. Parallel to this decrease in urinary stone disease, search for a more efficient less non-invasive treatments increased. Thus, many treatment methods have been described. Open stone surgery for nefrolitiazis was the single non-alternative method in to last twenty-five years. This method was performed even a small urinary stone. Because of its high cost and postpone of patients with daily activities, urologist an biophysics and were enforced to find new methods developed. One of these new treatment methods was s extracorporeal shock wave lithotripsy, whichl was revolution for the treatment of urinary stones. The concept of using shock waves to fragment stones was first divided at 1950' s in Russia. Dornier,German aircraft corporation, demonstrated during examination of pitting on supersonic aircraft that shock wave created by rainefall hitting wing of aircraft at atmospher can crack any from material. After these invastigations, extracorporeal shock waves lithotripsy was developed as a treatment methods for urinary stones. Between February 2000 and January 2004, 175 men (73.5 %) and 63 women (26.5 %), total of 238 patients with urinary stone disease were treated with ESWL in Department of Urology Medical Scholl of Yüzüncü Yıl University. Of these urinary stones, 97 stones (40 %) were localized at pelvice, 10 stones (4.2 %) were localized at lower calyx, 8 stones (3.4 %) were localized at middle calyx, 11 stones (4.6 %) were localized at upper calyx, 34 stones (14.3 %) were localized at proximal ureter, 26 stones were localized at distal ureter of these 238 urinary stones; 177 stones (82.5 %) were treated successfully, but 41 stones (17.2 %) were not treated successfully with ESWL. Our success rate according to stone localizatione wase as; 60 % at lower calyx, 75 % at middle calyx, 81.8 % at upper calyx and 86.6 % at pelvic. On the other hand, the success rate wase 91.2 % at proximal ureter, 89.3 % at middle ureter and 72 % at distal ureter. Our success rate wase in agrement with the literature. As results of rapid development in ESWL techonology,open stone surgary replaced with ESWL for the treatment of urinary stone in last a few decades. Due to widespread of ESWL the rate of open stone surgery was decraesed to 3.1 % at somecenters. Open stone surgery was prefered especially for patients with anatomic problems. ESWL is firsth choice for treatment of urinary stone disease because of its effectiveneSjless invazivity and practiceness.