Kurşun L(+) tartarat tek kristalleri elde edilerek x-ışınları kırınımı ile kristal yapısının incelenmesi ve böbrek taşlarının nitel analizi
Investigation of crystal structure of lead tartarate by x-ray diffraction and qualitative analysis of kidney stones
- Tez No: 121624
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tez çalışması, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kurşun L (+) tartarat (PbC4H4O6) tek kristalleri elde edildi ve X-ışınlan toz kırınım yöntemiyle kristal yapısı araştırıldı. Kurşun L(+) tartarat kristali, PbCİ2.2H20 ve L(+) tartarik asitin sulu çözeltilerinin oda sıcaklığında bekletilmesi sonucunda elde edildi. Kurşun L (+) tartarat ve böbrek taşlarının toz kırınım desenleri Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Mineraloji- Petroğrafi ve Jeokimya Araştırma Laboratuvarlarında (MİPJAL) bulunan 35 kV tüp voltajlı ve 15 mA tüp akımı şartları altında Rigaku (DMAX IIIC) marka 1992 model bir X-ışınları toz difraktometresinde, CuKo radyasyonu ve Ni filtresi kullanarak alındı. Kurşun L(+) tartarat' in toz kırınım deseninde faydalanarak kristal yapısının tayininde analitik metod ve bir bilgisayar programı (Treor 90) kullanıldı. Treor 90 isimli bilgisayar programı sonucunda, Kurşun L(+) tartarat'ın triklinik kristal sistemine sahip olduğu tespit edildi. Treor 90 adlı bilgisayar programından alınan sonuçlara göre, birim hücre parametleri şu şekilde tespit edildi;,ct«sı«S£E!«*»* *%&£**#« IIIo a= 8,41(1) A a= 93.66° o b= 8,55(1) A p= 82.35 o o c= 11,70(1) A y=124.960 İkinci kısımda, farklı büyüklük ve yapıda olan ondört adet böbrek taşı ile bir adet mesane taşının X-ışınlan toz kırınım yöntemi ile analizleri yapıldı. Taşlar önce agat havanda dövülerek toz haline getirildi. Toz haline getirilen taşların, X-ışını toz difraktometresinde kırınım desenleri alındı. Sonra Hanawalt metoduyla nitel analizleri yapıldı. Analizler sonucunda taşlarda, Whewellite, Uric Acid, Calcium Oxalate Hydrate, Calcium Oxalate, Cadmium Phosphate Hydroxide, Calcium Carbonate Phosphate Hydroxide maddeleri bulundu. IY
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of two parts. In the first part V and the crystal structure of lead tartrate (PbGtRiOe) uses examined by x-ray diffraction. The diffraction crystal of lead tartrate, was obtained by being waited the mixing of the solutions of diluted PbCl2.2H20 and tartaric acid at room temperature. The power diffraction patterns of Lead tartrate and the kidney stones were taken by using CuKcc radiation in the X-ray powder diffractometer in (Sivas) MÎPJAL Laboratory of Research. The conditions of the X-ray tube are 35 kV tube voltage and 1 5 mA tube current. By the aim of the determination of the crystal system of Lead tartrate from the powder diffraction pattern, the analytical method and the computer program was which called Treor 90 were used. By the computer program was which called Treor 90; The crystal system was determined triclinc. According to be computer program the unit cell parameters, The results obtained by Treor 90 program are; a= 8,41(1) A a= 93.66° o b= 8,55(1) A p= 82.35' o o c= 11,70(1) A y= 124.96' oIn the second part, fourteen stones of kidney and one bladder, which have different dimensions and structures, were analyzed by X-ray powder diffraction technique. Firstly the stones were grinded to obtain very fine powder in an agat mortar. The diffraction patterns by using the X-ray powder diffractometer. After they were analyzed by the Hanawalt method. At the results of the analysis processes it was found that the substances in the structure of the stones were Whewellite Uric Acid, Calcium Oxalate Hydrate, Calcium Oxalate, Cadmium Phosphate Hydroxide, Calcium Carbonate Phosphate Hydroxide. VI