Güçlendirilmiş boşluklu perdelerin dinamik davranışına bağlantı rijitliğinin etkilerinin değişik yöntemlerle değerlendirilmesi
Analysis with different methods of rigid connections effects on dynamic behaviour of stiffened couple shear walls
  1. Tez No: 119881
  2. Yazar: GÖKBEN GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKSOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ güçlendirilmiş boşluklu perdelerin dinamik davranışına bağlantı rijitliğinin etkilerinin değişik yöntemlerle değerlendirilmesi Gökben GOK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN Yıl: 2002, Sayfa: 112 Jüri : Prof. Dr. Orhan AKSOĞAN : Yrd. Doç. Dr. Murat ARSLAN : Yrd. Doç. Dr. S. Seren AKAVCI Bu çalışmada perde ve bağlantı kirişlerinin elastik bağlantılı olması durumu dikkate alınarak güçlendirilmiş boşluklu perdelerin serbest titreşim analizi yapılmıştır. Sistem rij itlik matrisi oluşturulurken sürekli bağlantı yöntemi kullanılmıştır. Bunun için bağlantı kirişleri yerine eşdeğer rij itlikte tabakalar düşünülmüş ve birim yükler uygulanarak bina boyunca yerdeğiştirmeler hesaplanmıştır. Sistem kütle matrisi toplanmış kütle kabulüne göre yükseklik boyunca istenilen sayıda toplanmış kütle alınarak elde edilmiştir. İlk adımda sürekli bir yöntem ikinci adımda ise ayrık kütleler kullanıldığı için yöntem sürekli-ayrık yöntem olarak adlandırılabilir. Rij itlik matrisi ve kütle matrisi elde edildikten sonra serbest titreşim analizi yapılmıştır. Çalışmanın 7. bölümünde, sunulan yöntemle bazı örnekler çözülmüştür. Bulunan sonuçlar başka yöntemlerle bulunan sonuçlarla karşılaştırılmış ve sonuçların çok yakın olduğu gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Boşluklu Perde, Sürekli Bağlantı Yöntemi, Güçlendirici Kiriş, Serbest Titreşim Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS A STUDY ON THE EFFECT OF CONNECTION RIGIDITY ON THE DYNAMIC BEHAVIOUR OF COUPLED SHEAR WALLS BY DIFFERENT METHODS GökbenGÖK DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Orhan AKSO?AN Year: 2002, Pages: 112 Jury : Prof. Dr. Orhan AKSO?AN : Yrd. Doç. Dr. Murat ARSLAN : Yrd. Doç. Dr. S. Seren AKAVCI In this work, free vibration analysis of stiffened couple shear walls is sudied considering walls and beams and the flexible connections of the connecting beams. The stiffness matrix is obtained by employing the continuous connection method. To this end, the connecting beams are replaced by continuous laminae of equivalent stiffness. Applying unit forces the corresponding displacements along the height are calculated. The mass matrix of the system is formed employing the lumped mass assumtion and by choosing the number of lumped masses along the height freely. The method used can be called a continuous-discrete method, since the first step is a continuous method and the second step is a discrete one. We can perform free vibration analysis as we get the stiffness matrix and mass matrix. In chapter 7, some examples are solved using the present method. The results found are compared with the results of other methods and a perfect match is observed. Key Words : Coupled Shear Wall, Continuous Connection Method, Stiffening Beam, Free Vibration Analysis. II