Kompozit tabakalı plakların dinamik analizi
Dynamic analysis of laminated composite plates
- Tez No: 119882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ KOMPOZİT TABAKALI PLAKLARIN DİNAMİK ANALİZİ Veyis ÖZCAN ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman: Doç. Dr. Süleyman KOÇAK Yıl: 2002, Sayfa: 94 Jüri : Doç. Dr. Süleyman KOÇAK : Prof. Dr. Erhan KIRAL : Yrd. Doç. Dr. S. Seren AKAVCI Bu çalışmada, kaim plak ve tabakalı kompozit plakların dinamik yükler altında davranışı incelenmiştir. Kaim plak analizinde kullanılan birinci dereceden ve yüksek dereceden kayma deformasyon teorileri açıklanmıştır. Çalışma, özellikle plakların dinamik davranışı üzerine genişletilmiş ve dinamik analiz esasları belirtilmiştir. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde, kompozit tabakalı plaklar ele alınmış, davranışları ve analiz esasları üzerinde durulmuştur. Kaim plak analizi için geliştirilen birinci dereceden kayma deformasyon teorisinin tabakalı plaklara uygulanması açıklanmıştır. Çeşitli tek tabaka ve kompozit tabakalı plak problemleri ele alınarak, mevcut bilgisayar programlan ile analizler yapılmış ve plakların dinamik yükler altında davranışı incelenmiştir. Anahtar kelimeler : Tabakalı Kompozit Plaklar, Sonlu Elemanlar, Dinamik Analiz, Kayma Deformasyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS DYNAMIC ANALYSIS OF LAMINATED COMPOSITE PLATES Veyis ÖZCAN DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Süleyman KOÇAK Year: 2002, Pages: 94 Jury : Assoc. Prof. Dr. Süleyman KOÇAK : Prof. Dr. Erhan KIRAL : Assist. Prof. Dr. S. Seren AKAVCI In this study, dynamic behaviour of thick and laminated composite plates subjected to dynamic loading is investigated. The thick plate theory, which include shear deformations, is considered. First order shear deformation theory and higher order shear deformatin theories are explained. The principles of dynamic analysis is summurised and the study is extended for the dynamic analysis of thick plates and laminated composite plates. Several numerical applications are carried out for free vibration, damped and undamped transient analyses of composite plates. In the analyses, several finite element based programs are used. The effects of time step size, mode numbers, and damping on the analyses are investigated. Key Words : Laminated Composite Plates, Finite Element, Dynamic Transient Analysis, Shear Deformation II