Göstergebilimsel bir yaklaşımla ortaoyunu
- Tez No: 11989
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada V tipi benzin motorlarının ana yataklarındaki aşınmayı krank devir sayısına göre tespit eden deney tezgahının imali gerçekleştirilmiş ve Şahin motor yatak firmasının 17 M tipi motorlar için ürettiği yataklarda krank milî devrine karşı ve yağlama ortamına göre aşınma miktarı araştırılmıştır. Deneyler sırasında aşınma parametrelerinden krank milinin birim zamandaki devir sayısı sabit tutulmuş, kank milinin dönüş sayısı ile yağlama ortamları değiştirilerek bu parametrelerin ana yataklardaki aşınmaya etkileri araştırılmıştır. Farklı yağlama ortamlarında yapılan deneyler sonunda ana yataklarda en az aşınmanızı yatak ısılarının en az olduğu ortamda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a test eejuipmen has been designed and built for wearing determination on V-type gasoline engines. The tests have been caried out on "ŞAHİN MOTOR YATAKLARI» model 17-M-Motor for different oil types and number of revolution. During the test, the first, number of revolution of crankshaft which one ? of the wearing parameters was' fixed, but different oil types were used. After, secondly, the number bf1 revolution of crankshaft were also changed. At each condition, the influence of wearing on the' mlain bearings was examined. As result, at the end of the test, it can be' said that the less wearing on the main bearings occurs in the test heating medium for different oil types used. KEY WORDS : Main bearing / Wearing -parameter / Manufacturing of test equipment