Ceylanpınar Tarım İşletmesi siyah alaca sığır popülasyonunda süt verimi ile ilgili genetik parametrelerin bayesian ve REML yöntemleriyle tahmini
Prediction of genetic parameters related to milk yields of holstein friesian population reared in the Ceylanpınar Agricultural State Farm by bayesian and REML methods
  1. Tez No: 119927
  2. Yazar: ADNAN ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEL CEBECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Ceylanpınar Tarım İşletmesi Siyah Alaca sığır populasyonundan 1990-1997 (8 yıl) yılları arasında elde edilen toplam 4807 süt verim kaydı kullanılmış ve süt verimleri ile ilgili varyans unsurları, kalıtım derecesi ve hayvanların damızlık değerleri Bayesian ve Kısıtlanmış Maksimum Olabilirlik (REML) yöntemleri kullanılarak tahmin edilmiştir. REML tahminleri hem boğa modeli altında (SAS Institute 1987, Sürüm 6.03), hem de hayvan modeli altında (DFREML Ver. 3.0 J3) yapılmıştır. Analizlerde, sabit etki olarak yıl-mevsim etkisi, kovaryetler olarak ise buzağılama yaşı ve laktasyon sırası alınmıştır. Süt veriminin kalıtım derecesi tahminleri boğa modeli altında REML yöntemi ile 0.28, hayvan modeli altında DFREML yöntemi ile 0.43 olarak bulunmuştur. Bayesian tahminleri için Gibbs örneklemesi yöntemi kullanılmış ve kalıtım derecesi 0.27 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, 4807 lactation milk yield records obtained from Holstein Friesian population reared in the Ceylanpinar Agricultural State Farm between 1990 and 1997 were used for the estimation of variance components, heritability and breeding values of animals by Bayesian and Restricted Maximum Likelihood (REML) methods. REML estimates were obtained using both the animal (with DFREML Ver. 3.0 P) and the sire models (with SAS Institute 1987, Release 6.03). In the analyses, year-season was assumed to be a fixed effect and calving age and lactation number were covariates. REML estimates of heritability for lactation milk yield using the sire model and using the animal model were 0.28 and 0.43 respectively. Bayesian estimates were obtained using Gibbs sampling and heritability was calculated as 0.27.