Küresel geometride transport denkleminin spektral green fonksiyonu metodu ile çözümü
Solution of transport equation with spectral green function method in spherical geometry
  1. Tez No: 119926
  2. Yazar: FARUK YAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
öz DOKTORA TEZİ KÜRESEL GEOMETRİDE TRANSPORT DENKLEMİNİN SPEKTRAL GREEN FONKSİYONU METODU İLE ÇÖZÜMÜ FARUK YAŞA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI DANIŞMAN : Prof. Dr. Süleyman GÜNGÖR Yıl : 2002, Sayfa : 62 Jüri : Prof. Dr. Süleyman GÜNGÖR Prof. Dr. Emirullah MEHMETOV Prof. Dr. Ahmet BAYÜLKEN Y. Doç. Dr. Fikret ANLI Y. Doç. Dr. Sami ARICA Bu çalışmada nükleer fiziğin güncel konularından biri olan Transport eşitliğinin çözümleri detaylı olarak incelendi. Bu eşitlik küresel geometride yazıldıktan sonra izotropik saçılmalı ve tek gruplu durum için değişkenlerin değişimi, ortogonal polinomların açılımı, kullanılarak diskret ordinat ve Spektral Green Foksiyonu metodu ile çözüldü. Spektral Green Fonksiyonu metodu küresel nötron transport eşitliğine daha doğru ve pozitif katkı sağlaması için geliştirildi. Düzlem geometride kullanılan çözüm metotları, bizim çözüm metotlarımız için bir temel oluşturdu. Elde edilen sonuçların, önceki çalışmalar ve nümerik hesaplamalar ile uyum içinde olduğu gözlendi. Anahtar Kelimeler : Nötron Transport, Spektral Green Fonksiyonu, Küresel Geometri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS SOLUTION OF TRANSPORT EQUATION WITH SPECTRAL GREEN FUNCTION METHOD IN SPHERICAL GEOMETRY FARUK YAŞA ÇUKUROVA UNIVERSITY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE DEPARTMENT OF PHYSICS Supervisor : Prof. Dr. Süleyman GÜNGÖR Year : 2002, page : 62 Jury : Prof. Dr. Süleyman GÜNGÖR Prof. Dr. Emirullah MEHMETOV Prof. Dr. Ahmet BAYÜLKEN Y. Doç. Dr. Fikret ANLI Y. Doç. Dr. Sami ARICA In this study, Transport equation which is current topics of nuclear physics is presented in details. After this equation is constructed in spherical geometry, it is solved by discrete ordinates and Spectral Green Function method using the method of separation of variables, expansion of orthogonal polynomials, for isotropic scattering and monoenergetic case. Spectral Green Function method is developed to provide more accurate and positive solutions to the discrete ordinates neutron transport equation in the spherical geometry. Transport solutions used in plane geometry are taken the base for our spherical transport solutions. The results obtained analytically are consistent with the results by earlier studies and numerical calculations. Key Words : Neutron Transport, Spectral Green Function, Spherical Geometry. II