Siyah alaca süt sığırlarında ineğe ilişkin çeşitli faktörlerin ve metritis olgularının döl verimine etkileri
The effects of various factors and metritis cases on the fertility of holstein cattle with respect to cow
  1. Tez No: 367475
  2. Yazar: FIRAT ERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAADDİN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Süt sığırlarında, özellikle son on yıllarda hata varyanslarının minimum düzeyde sağlandığı gelişmiş tahmin yöntemlerinin yanında, her alanda kullanılan çağdaş bilgi ve teknikler yolu ile populasyonda genotipik ve çevresel iyileştirme ileri düzeylere çıkarılmıştır. Bununla birlikte modern süt sığırı yetiştiriciliğinde özellikle ineğin gebelik, kuru dönem, doğum ve doğum sonrası gibi önemli fizyolojik süreçlerinde biyolojisinin ve bağışıklık sisteminin olumsuz etkilendiği, kötü çevre koşullarına ve patojenlere karşı duyarlılığının artarak üreme performansının gerilediği bir gerçektir. Söz konusu dönemlerde gelişen yavru atma, ölü doğum, metritis, yavru zarlarının atılamaması, mastitis, metabolik ve ayak- tırnak sorunları gibi istenmeyen olgular günümüz modern süt sığırcılığının en başta gelen sorunları arasında yer almaktadır. Bu tez çalışması ile Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Siyah Alaca süt sığırlarında ineğe ilişkin makro çevre faktörleri ve doğum sonrası dönemde gelişen metritis olgularının, incelenen döl verimi ölçütlerinden gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS), servis periyodu ve buzağılama aralığı üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Over the last decades, besides the advanced estimation methods, led to minimize the error variances, and the cutting-edge technology, the genotypic and environmental improvements in the population of dairy cattle are raised to an advanced level. Furthermore, in modern dairy cattle breeding, especially during the major physiological processes, such as the pregnancy, the dry periods, the calving and postpartum period are adversely affected the biology of the immune system, in addition, the poor environmental conditions and pathogens are increased the sensitivity; the fact that it deteriorates the reproductive performance. The adverse events regarding the mentioned periods as abortion, stillbirth, metritis, retantio secundinarum, mastitis, metabolic and toe- nails problems are the major problems of today's modern dairy cattle breeding. In this thesis it is aimed to assess the effect of the macro-environmental factors and the metritis phenomena occurred during postpartum period on the investigated fertility, the services per conception (SPC), open days and the calving interval regarding the Holstein Dairy Cattle at Ceylanpınar Agricultural Enterprise.