LA1-xERxMN2Si2 alaşımlarının yapısal ve magnetik özellikleri
Structural and magnetic properties of the LA1-xERxMN2Si2 alloys
- Tez No: 120036
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi La,.xErxMn2Si2 ALAŞIMLARININ YAPISAL VE MAGNETİK ÖZELLİKLERİ Burcu GERÇEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ayhan ELMALI Bu tez çalışmasında, La1.xErxMn2Si2 (x=0.10, 0.15, 0.20,0.25, 0.30) bileşiklerine ait kristal yapı ve magnetik özellikler, x-ışını toz kırınım deneyleri ve mıknatıslanma ölçümleri ile incelenmiştir. Bütün bileşikler, bu bileşiği oluşturan elementlerin argon atmosferi altında ark fırınında su soğutmalı bakır pota içinde eritilmesi ile elde edilmiştir. X ışını toz kırınım ölçümleri Cu K" kaynaklı Rigaku D-max 2200 ile yapılmıştır. X-ışını toz kırınım çalışmaları, I4/mmm uzay grubuna sahip tetragonal ThCr2Si2-tipi kristal yapıyı ve bazı bileşiklerde az miktarlarda yabancı fazlan ortaya çıkarmıştır. Bu kristal yapı atomik tabakaların c-ekseni boyunca Mn-Si-R-Si-Mn şeklinde sıralanması ile oluşur. Artan x değerleri ile birim hücre parametleri Vegard yasasına uygun olarak azalmıştır. Magnetik ölçümler, SQUID magnetometre kullanılarak yapılmıştır. Oda sıcaklığında Mn tabakaları arasında ferromagnetik etkileşme, yapıya Er'un girmesi ile Mn tabakaları arasında antiferromagnetik etkileşmeye oluşmuştur. 5 K civarında Er'un düzenlenmeye başlamasıyla, mıknatıslanmada bir artış gözlenmiştir. 2002, 80 sayfa ANAHTAR KELİMELER: X işim toz kırınım, Rietveld anlımı, ferromagnetik ve antiferromagnetik düzenlenme, mıknatıslanma ölçümleri, SQUID magnetometre
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis STRUCTURAL AND MAGNETIC PROPERTIES OF THE Lai.xErxMn2Si2 ALLOYS Burcu GERÇEK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Ayhan ELMALI In the thesis, the crystal structure and magnetic properties of Lai.xErxMn2Si2 (x=0.1, 0.15, 0.2,0.25, 0.3) compounds have been investigated by means of x-ray powder diffraction and magnetization measurements. All samples have beeen prepared by arc melting of consituent elements under argon atmosphere in water cooled-copper boat. X-ray powder diffraction studies have been carried out by using Rigaku D-max 2200 diffractometer equipped with CuKa radiation. X-ray powder diffraction studies have revealed the existence of a tetragonal main phase having the ThC^Si^-type structure with the space group I4/mmm and small amounts of foreign phase appearing in some compounds.This structure comprises the atomic layers stacked along the c axis direction in the squence Mn-Si-R-Si-Mn.. With increasing x, unit cell parameters have decreased, obeying the Vegard's law. Magnetic measurements were performed by using a SQUID magnetometer. At room temperature ferromagnetically interaction between Mn planes with erbium comes into structure interaction between Mn planes becomes antiferromagnetically. At 5K with ordering of the erbium, there is an increase in magnetization 2002, 80 pages KEY WORDS: X-ray powder diffraction, Rietveld refining, magnetization measurements, SQUID magnetometer, ferromagnetic ve antiferromagnetic ordering.