Organik bileşiklerin farklı adsorbentlere adsorpsiyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of adsorption behaviour of organic compounds on different adsorbents
  1. Tez No: 120066
  2. Yazar: UMUT DERYA TURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ORGANİK BİLEŞİKLERİN FARKLI ADSORBENTLERE ADSORPSİYON DAVRANIŞLARININ İNCELENMESİ Umut Derya TURSUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Zeki AKTAŞ Son yıllarda organik ve inorganik bileşikler su, toprak ve atmosferi kirletmesi nedeniyle çok önemli çevresel sorunlara neden olmuştur. Özellikle organik toksik maddelerin emisyonu doğayı ciddi bir şekilde etkilemektedir. Yoğun çalışmalar zararlı maddeleri uzaklaştırabilmek için başlatılmıştır. Genelde zararlı maddeler pratikte yaygın olarak kullanılan adsorpsiyon yöntemi ile uzaklaştırılır. Bu yöntemde moleküller katı adsorplayıcılara adsorplanırlar. Aktif karbon ve bazı sentetik katı adsorplayıcılar genel olarak kullanılmasına ve mükemmel sonuçlar vermesine rağmen çok pahalıdırlar. Doğal olarak bu tür adsorplayıcıların kullanımı prosesi daha az çekici yapmaktadır. Kömürler ve bentonit doğada fazlaca bulunabilen doğal adsorplayıcılar olduklarından adsorplayıcı olarak seçilmiştir. Kimyasal orijini farklı olan iki kömür, Zonguldak bitümlü kömürü ve Soma linyiti, Erzurum yöresinden getirilen Ca-bentonit kullanılmıştır. Bu doğal adsorplayıcıların adsorpsiyon kapasiteleri sentetik bir adsorplayıcı olan aktif karbon ile karşılaştırılmıştır. Farklı kimyasal yapıda ve özelliklere sahip iki organik bileşen adsorpsiyon deneyleri için kullanılmıştır. Bir dispersant olan ve yaygın olarak kullanılan yüksek molekül ağırlıklı polimerik bir yapıya sahip olan Triton X-100'dür. Diğeri organik bir kirletici olan benzoik asittir. İki organik bileşenin adsorpsiyon davranışı sırasıyla Zonguldak bitümlü kömürü, Soma linyiti, Ca-bentonit ve granül aktif karbon kullanılarak araştırılmıştır. Adsorpsiyon verileri Langmuir veFreundlich adsorpsiyon modelleri bakımından değerlendirilmiştir. Adsorpsiyon prosesini etkileyen praçacık boyutu, pH, karıştırma hızı ve sıcaklık gibi parametrelerin etkileri belirlenmiştir. Kömürler; bentonit ve aktif karbona Triton X-100'ün adsorplanan miktarı sıcaklık artışıyla artmıştır. Buna karşın kömürlere benzoik asitin adsorpsiyonu sıcaklık artışıyla düşmüştür. Benzer şekilde, Soma linyitinin adsorpsiyon kapasitesi parçacık boyutu düştükçe artmıştır. Karıştırma hızının adsorpsiyona etkisi incelendiğinde adsorplanan miktar düşük karıştırma hızlarından düşük olmuştur. Bu, düşük karıştırma hızında daha az madde adsorplanması, karışımın hidrodinamik koşullarından kaynaklandığına bağlanmıştır. Düşük pH değerinde kömürler daha fazla Triton X-100 adsorplamıştır, ancak adsporlanan benzoik asit miktarı karışımın doğal pH değerinden daha düşük olmuştur. Buradan adsorpsiyon sırasında moleküler yönlenmeye neden olduğundan dolayı, ortamın pH'ının çok önemli rol oynadığı sonucuna varılmıştır. 2002, 101 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Benzoik asit, Triton X-100, Kömür, Aktif karbon, Bentonit, Adsorpsiyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF ADSORPTION BEHAVIOUR OF ORGANIC COMPOUNDS ON DIFFERENT ADSORBENTS Umut Derya TURSUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Zeki AKTAŞ In recent years, some organic and inorganic compounds caused very important environmental problems due to contamination of atmosphere, water and soil. Particularly emission of organic toxic materials seriously affects the nature. Extensive studies have been started to be able to remove the hazardous materials. In general, the hazardous materials are removed by adsorption method which is widely used in practice. In this method, the molecules are adsorbed on solid adsorbents. Although activated carbon and some synthetic solid adsorbents are being commonly used and obtained perfect results, however, they are too expensive. Naturally, to use this sort of adsorbents makes the process less attractive. In the content of the thesis, it was reported scientific information regarding solid-liquid adsorption, the adsorption isotherms, and natural adsorbents. Coals and bentonite were selected as natural adsorbents which are available in the nature abudantly. Two coals having different chemical origin, namely Zonguldak bituminous coal and Soma lignite taken from their colleries and a Ca-bentonite collected from Erzurum province were used as adsorbents. The adsorption capacities of natural solid adsorbents, the coals and Ca- bentonite, were compared with the activated carbon which is a synthetic adsorbent. Two organic compounds having different chemical structures and properties were used for the adsorption experiments. One of them is Triton X-100 having a polymeric structure with high molecule weight, mwhich is widely used as a dispersant and the other one is benzoic acid that is an organic contaminant. The adsorption behaviours of the two organic compounds were investigated using Zonguldak bituminous coal, Soma lignite, Ca-bentonite and granular activated carbon, respectively. The adsorption data were evaluated in terms of Langmuir and Freundlich adsorption models. The effects of parameters such as temperature, agitation rate, pH and particle size affecting the adsorption process were determined. As adsorption temperature increased, the amount of Triton X-l 00 adsorbed on the coals, Ca-bentonite and activated carbon increased as well, whereas the adsorption of benzoic acid on coals decreased with increase in temperature. Similarly the adsorption capacity considerably increased as partide size of particles reduced. In terms of mixing rate of the slurry, the amount of reagent adsorbed on the solid particles decreased in lower agitation rates. It was attributed that the decrease in reagent adsorbed at lower agitation rate due to hydrodynamic conditions of the mixture. At low pH value, the coals adsorbed much more Triton X-l 00, however, the amount of benzoic acid adsorbed was lower than that of natural pH of the slurry. It was concluded that the pH of medium plays very important role during the adsorption due to molecular orientation of the molecules adsorbed. 2002, 101 pages KEYWORDS: Benzoic acid, Triton X-100, Coal, Activated carbon, Bentonite, Adsorption IV