Kisecik Köyü (Hatay-Türkiye) ve çevresindeki altınlı kuvars ve sülfit damarlarının oluşturduğu alterasyon tiplerinin mineralojik ve jeokimyasal olarak incelenmesi
Mineralogical and geochemical investigation of the alteration types caused by auriferous quartz-sulphide veins in Kisecik Village (Hatay-Turkey) and surroundings
- Tez No: 120067
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN AYDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kf SEÇİK KÖYÜ (HATAY- TÜRKİYE) VE ÇEVRESİNDEKİ ALTINLI KUVARS VE SÜLFİT DAMARLARININ OLUŞTURDUĞU ALTERASYON TİPLERİNİN MİNERALOJİK VE JEOKİMYASAL OLARAK İNCELENMESİ Süheyla Yerel Ankara Üniversitesi Fen Bilinden Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Doğan Aycfal Bu çalışmada, Kisecik köyü (Hatay) ve çevresindeki magmatik kayaçların ve cevher damarlarının mineralojisi, petrografisi, yan kayaç alterasyonu, jeokimyası, yan kayaçlarda meydana gelen kütle değişimleri incelenmiştir. Doğu Toros orojenik kuşağının Hatay bölümünde yer alan inceleme alanında sadece Kızıldağ ofiyoliti yerleşim yaşı; Alt- Orta Mestrihtiyen) yüzeylemektedir. İnceleme alanmda Kızıldağ ofîyolitine ait tektonitler, ultramafik kümülatlar, izotrop gabro ve diyabaz dayakları mostra vermektedir. Bu kayaçlar dışında çalışma alanında cevherleşmeyi sağladığı düşünülen diyorit, altınlı kuvars ve sülfit damarları yer ahmaktadır. Cevher damarlarının yan kayacı genelde diyabaz dayaklandır. inceleme alanındaki cevher damarları cevher minerallerinin miktarlarına bağlı olarak iki grupta incelenmiştir. Bu gruplar, altınlı kuvars damarları ve altınlı sülfit damarlarıdır. Altınlı kuvars damarlarındaki cevher miktarı, altınlı sülfit damarlarına göre çok azdır. Altınlı kuvars damarlarında gözlenen başlıca cevher mineralleri pirit, arsenopirit, kalkopirit ve sfalerittir. Tali mineral olarak nabit altın, ikincil mineral olarak ise hematit ve limonit izlenmektedir. Alteh sülfit damarlarında ise, başlıca cevher mineralleri pirit, arsenopirit, kalkopirit ve sfalerittir. Tali mineraller pirotin ve nabit altın, ikincil mineral olarak ise skorodit, kalkosin, kovellin, neodijenit, markasit ve limonittir.Cevherleşme ile ilgili olarak diyabaz dayklannda iki çeşit alterasyon ayırtlanmıştır. Bu alterasyonlar klorit+ kii+ serisit alterasyonu ve kovars+ klorit+ pirit alterasyonu şeklinde isimlendirilmiştir. Diyabaz dayklarında meydana gelen kütle değişimleri incelenmiştir. Bu kayaçların kütlelerinde % 0.48 ile % 0.92 arasında bir artış hesaplanmıştır. inceleme alanında bulunan derinlik kayaçlarına ait jeokimyasal veriler dikkate alındığında subalkalin toleyitik bir magmatizmanın ürünü olduğu görülmüştür. Sıvı kapanım çalışmaları sonucu cevher damarlarının homojenleşme sıcaklıkları 160- 380 °C arasında değişmektedir. Cevher damarlarında yapılan izotop çalışmaları jeoloji ile birlikte yorumlandığında granitoyidik bir kütlenin varlığını işaret eder durumdadır. 2002, 92 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Altın, diyabaz daykı, alterasyon, kütle transferi, Kisecik köyü (Hatay- Türkiye)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MINERALOGICAL AND GEOCHEM1CAL INVESTIGATION OF THE ALTERATION TYPES CAUSED BY AURIFEROUS QUARTZ- SULPHIDE VEINS IN KISECDC VILLAGE (OAT AY- TURKEY) AND SURROUNDINGS SQheyla YEREL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmen ol'GeoIogical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Doğan AYDAL In this study, the mineralogy, petrography, host rode alteration, mass transfer and geochemistry of the rocks and auriferous quartz veins and sulphide lodes in Kisecik village (Hatay- Turkey) and surrounddings were investigated. Hatay- Turkey ophiolites (Lower- Middle Maestriditian) are situated as part of the East Tauride erogenic belt. In the study area, tectonics, ultramafic cumulates, isotrop gabbros and sheeted diabasic dykes were found besides diorites, plagiogranites and as well as aurifehous veins and sulphide lodes. The hostrock of the auriferous veins are mainly sheeted diabasic dykes. The auriferous veins are subdivided into parts as quartz veins and sulphide lodes, according to their mineral constituents. The content of ore minerals of the auriferous quartz veins are obviously lower than the sulphide lodes. The main ore minerals are pyrite, arsenopyrite, chalcopyrite and sphalerite in bom types. The secondary minerals are hematite, limonite m auriferous quartz veins, whilst pyrhotite, scorodite, coveilite, neodigenite, marcashe and limonite in auriferous sulphide lodes. inTwo types of alteration were detected in sheeted diabasic dykes, namely chlorite* clay+ sericite alteration and quartet chIorite+ pyrite alteration. According to the mass transfer calculation made for the sheeted diabasic dykes, it is found mat, the studied bulk was increased 0.1- 0.8 % after hydrothermal alteration. Considering of the geocbemicaf results of the studied rocks m the study area, it can be easily said mat these rocks are product of subakaline toleiitic magma. According to the fluid inclusion studies in the veins and lodes the homogenization temperature were found ranging between 160 °C- 380 °C. Finally, isotopes works were perform using **S and "Cpe® in the veins showed that short of granitoidic rocks as the source of the studied auriferous veins and lodes. 2002, 92 pages KEY WORDS: Gold, diabasic dykes, alteration, mass transfer, Kisecik village (Hatay- Turkey) IV r.c.in