Yağ kalitesi yüksek bazı kışlık kolza (B. napus L. ) ve yağ şalgamı (B. campestris L. ) çeşitlerinin verim ve verim ögeleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of yield and yield components in varieties with high quality oil of some winter type rapeseed (B. napus L. ) and turiprape (B. campestris L. )
  1. Tez No: 120073
  2. Yazar: SELMA YILDIRIM KURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER KOLSARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAĞ KALİTESİ YÜKSEK BAZI KIŞLIK KOLZA (5. napus /,.) VE YAĞ ŞALGAM (5. campestris L.) ÇEŞİTLERİNİN VERİM VE VERİM ÖĞELERİ BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRILMASI SELMA YILDIRIM (KURT) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. özer KOLSARICI Bu deneme, 1999 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında, bazı kışlık kolza ile yağ şalgamı çeşitlerinin verim, verim öğeleri ve yağ oranlarının karşılaştırılması amacı ile kurulmuştur. Araştırmada, İsveç kökenli 2 adet kışlık kolza (Pasteli, Szonata) ve 2 adet kışlık yağ şalgamı (Salut, Triton) çeşidi kullanılmıştır. Her çeşit 5 m uzunluğunda 8 sıra halinde ekilmiş ve ekim; sıra arası 40 cm olacak şekilde el ile yapılmıştır. Deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede, materyaller yedi özellik bakımından incelenerek yağ oranlan hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; en uzun bitki boyu Pasteli çeşidinde 110,6 cm olarak, en kısa bitki boyu Triton çeşidinde 78,6 cm olarak bulunmuştur. Ana saptaki yandal sayısı en fazla 6,4 adet olarak Triton çeşidinde, en az da 2,1 adet olarak Szonata çeşidinde tespit edilmiştir. Anasaptaki kapsül sayısı en fazla 38,1 adet ile Salut çeşidinde iken en az 23,9 adet ile Szonata çeşidinde gözlenmiştir. Kapsüldeki tohum sayısı en fazla Pasteli çeşidinde 22,2 adet olarak, en az Triton çeşidinde 15,0 adet olarak belirlenmiştir. Tohum verimi en fazla Pasteli çeşidinde 38,2 kg/da olarak tespit edilirken, en az Salut çeşidinde 16,7 kg/da olarak bulunmuştur. Yağ oranlan ise en yüksek Szonata çeşidinde %45,3 iken, en düşük olarak Salut çeşidinde %41,5 dir. Bin tohum ağırlığı en fazla 4,75 gr olarak Pasteli adlı çeşitte tespit edilirken, en az 2,36 gr olarak Salut çeşidinde bulunmuştur. 2002, 40 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kolza (ft. napus L.) ve yağ şalgamı (ft. campestris L.\ bitki boyu, yandal sayısı, anasaptaki kapsül sayısı, kapsüldeki tohum sayısı, tohum verimi, bin tohum ağırlığı, yağ oram.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis COMPARISION OF YIELD AND YIELD COMPONENTS IN VARIETIES WITH HIGH QUALITY OIL OF SOME WINTER TYPE RAPESEED (B. napus L.) AND TURNIPRAPE {B.campestris L.) Selma YILDIRIM (KURT) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Özer KOLSARICI This research was conducted in the experimental Field of Department of Agronomy, Faculty of Agriculture University of Ankara in 1999. The aim of study was to compare of the yield and yield components of foreign origin varieties with high oil quality of same winter type rapeseed (B. napus L.) and tumiprape (B. campestris L.). In the research, the seed of two Sweden origin winter rapeseed (Pasteli and Szonata) and two winter tumiprape (Salut and Triton) were used as a plant materials. The seed was handly planted in 5 m rows with 30 cm between rows. The experimental design was split plot design with 3 replications. Research materials were examined in respect to 7 characters and oil percentage were calculated. Our experiment results as follows: The highest plant height was 110,6 cm in variety of Pasteli, the shortest plant height was 78,6 cm in variety of Triton. The highest number of lateral branches in main branch was in Triton (6,4), the lowest number of lateral branch in main was Szonata (2,1). The heighest number of capsule in main branch was observed in Salut (38,1), the lowest number of capsule in main branch in Szonata (23,9). The highest number of seed in capsule in Pasteli (22,2), the lowest number of seed in capsule Triton (15,0) was found. Seed yield was 38,2-16,7 kg/da in Pasteli and Salut, respectively. In respect to oil content, the highest oil content was in Szonata (%45,3), the lowest oil content was in Salut (% 41,5). A thousand seed weight in Pasteli was 4,75 g and 2,36 g in Salut. 2002, 40 pages. KEY WORDS : Rapeseed (B. napus L.) and tumiprape (B. campestris /,.), plant height, the number of lateral branch, the number of seed in capsule, seed yield, a thousand weight, oil content.