Ankara'da yeni yerleşim alanlarındaki uygulamaların peyzaj tasarım ilkeleri açısından irdelenmesi
The Assessment of implementations in new settlements in Ankara with respect to landscape design principles
  1. Tez No: 120072
  2. Yazar: MEHMET CAN SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA'DA YENİ YERLEŞİM ALANLARINDAKİ UYGULAMALARIN PEYZAJ TASARIM İLKELERİ AÇISINDAN İRDELENMESİ M. Can SAYAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Halim PERÇİN Hızlı nüfus artışı, kırdan kente yoğun göç ve bunların sonucu oluşan plansız kentleşme, sağlıksız yaşam mekanlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu mekanların sağlıklı, yaşanabilir alanlara dönüştürülebilmesi ve artan konut sorununa çözüm olması amacıyla yeni yerleşim alanları meydana getirilmiş ve“Toplu Konut”kavramı gündeme getirilmiştir. Önceleri tek başına ve kendi içerisinde önemini koruyan konut'un, daha sonraları çevreyle birlikte anılmasına ve bununla birlikte standartlarının arttırılmasına çalışılmıştır. Buna bağlı olarak sosyal, kültürel ve teknik donatımları, yeşil alanları ve spor alanlarını barındıran ve dinlenme imkanlarım sağlayan yapılar elde edilmeye çalışılmıştır. Oysa, ülkemizde yapılan örnekler incelendiğinde pek çoğunun henüz amaca ulaşamadığı görülmektedir. Bu çalışmada, Ankara kentinde yeni yerleşim alanlarındaki uygulamalar peyzaj tasarım ilkeleri açısından incelenmiştir. İncelemede örnek alan olarak Çayyolu-2 seçilmiştir. Sonuç olarak, örnek alan ve genelde toplu konut alanlarında görülen sorunlar ile planlama ve uygulama aşamalarında karşılaşılan hata ve eksiklikler belirlenmiştir. Çalışma sonucunda halen yapılmakta ve gelecekte yapılacak olan yeni yerleşim alanları uygulamalarında yararlı olması ve çevre kalitesinin arttırılması açısından öneriler geliştirilmiştir. 2002, 130 Sayfa ANAHTAR KELİMELER: Barınma, yeni yerleşim, peyzaj tasarım ilkeleri, çevre kalitesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE ASSESSMENT OF IMPLEMENTATIONS IN NEW SETTLEMENTS IN ANKARA WITH RESPECT TO LANDSCAPE DESIGN PRINCIPLES M. Can SAYAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Halim PERÇİN Rapid influx of rural population into cities and the consequent deformation of urban areas resulted in low environmental quality. New settlement areas have mushroomed and the concept of mass-housing has risen to the top of the agenda in an effort to solve the housing problem. The residence, which had a significance of its own, and which used to be considered apart from its surroundings, started to be considered in reference to the environment. Mass housing areas, which would include social, cultural technical facilities as well as green areas and sports facilities that provide relaxation were built. However, when we examine the examples in Turkey, we can see that most of them haven't truly achived this objective, yet. In this study, applications in new settlement areas in Ankara have been examined and evaluated on the basis of the principles of landscape design. As a result, problems encountered during the planning and implementation stages, together with the problems of mass housing areas, have been examined in reference to the selected cases. The results of the research and the proposals brought-forth in this study, may be useful in raising the living standarts in the development of new settlements and new residental areas. 2002, 130 Pages KEY WORDS: Housing, new settlement, the principles of landscape design, environmental quality. ii