Ailevi Akdeniz ateşli hastalarda böbrek dokusunun mikroskobik incelenmesi
A Microscopic study on kidney tissues in familial Mediterranean fever patients
  1. Tez No: 120074
  2. Yazar: SEDA M. SARI KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT AYVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AİLEVİ AKDENİZ ATEŞLİ HASTALARDA BÖBREK DOKUSUNUN MİKROSKOBİK İNCELENMESİ Seda M. SARI KILIÇASLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cevat AYVALI Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı, otozomal resesif geçiş gösteren kalıtsal bir rahatsızlıktır. Hastalık genellikle Akdeniz etnik kökenine sahip kişilerde özellikle Türkler başta olmak üzere Ermeniler, Yahudiler ve Araplarda görülmektedir. AAA hastalığının en önemli komplikasyonu böbrek yetmezliğidir. Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde AAA tanısı konan ve böbrek rahatsızlığı gözlenen iki hastadan alman böbrek biyopsi örnekleri incelenmiştir. Böbrek biyopsi örnekleri elektron mikroskop çalışmaları için araldit gömme ortamına gömülmüştür. Ultramikrotom ile alman yarı ince kesitler ışık mikroskobunda, ince kesitler ise elektron mikroskobunda incelenmiştir. Böbrek dokusunun ışık ve elektron mikroskobu ile incelenmesi sonucunda glomerulus ve tubuluslarda bozulmalar gözlenmiştir. Özellikle glomerulusta süzme fonksiyonunu yerine getiren pencereli endotel ve pedisellerde bozulmalar gözlenmiştir. Kapiller ve Bowman kapsülü bazal zarlarında kalınlaşmalar görülmüştür. Kılcal damarlar içinde doku artıkları gözlenmiştir. Podosit hücrelerinde sitoplazmik dejenerasyonlar gözlenmiştir. Tubulus bazal zarlarının kalınlaştığı gözlenmiştir. Tubuluslarda plazma zan katlanmalarının bozulduğu, vakuolleşmenin arttığı, mitokondri kristalarının eridiği, lümenlerinin doku artıkları ile dolduğu çekirdek ve sitoplazmanın bozulduğu bulunmuştur. Genel olarak normal yapının büyük ölçüde bozulduğu gözlenmiştir. 2002, 35 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Ailevi Akdeniz Ateşi, böbrek, elektron mikroskobu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A MICROSCOPIC STUDY ON KIDNEY TISSUES IN FAMILIAL MEDITERRANEAN FEVER PATIENT Seda M. SARI KILIÇASLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Biology Supervisor: Prof. Dr. Cevat AYVALI Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autosomal recessive hereditary disease which primarly affects populations surrounding Mediterranean basin, such as Turks, Armenians, Jews, Arabs. The most importanat complication of FMF is renal failure. In this study renal biopsy samples of the two patients who are diagnosed with FMF in Medicine Faculty of Ankara University were examined. Renal tissue samples embeded in araldit for electron microscobic observations. Semi-thin sections taken with ultramicrotom were examined in light microscopy and thin sections taken in the same way were examined in electron microscopy. As a result of the examination of renal tissue by light and electron microsccopy, dejeneration of tubules and glomerulus were observed. Especially, dejenerations of fenestrated endothelial cells and pedicels which take role in filtration in glomerulus were found. Thickenings in basement membranes of capillary and Bowman's capsule were determined. Tissue remnants were found in capillary lumens. Cytoplasmic dejeneration was observed in podocytes cell. Thickenings of tubules plasma basement membrane were also observed. Dejenerations in foldings of plasma membrane, vacuolization, fusion in mitokondria crista, accumulation of tissue remnants in lumens, dejeneration in nuclei and cytoplasma were found in tubules. In general lots of dejeneration was observed in kidney tissue. 2002, 35 pages KEY WORDS: Familial Mediterranean Fever, kidney, electron microscopy.