Farklı malzemelerden yapılan konik hüzmeli memelerde aşınmanın pülverizasyon karakteristiklerine etkileri
Effect of wear on spray characteristics of cone nozzles made from different materials
  1. Tez No: 120077
  2. Yazar: İBRAHİM ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERGİN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI MALZEMELERDEN YAPILAN KONİK HUZMELİ MEMELERDE AŞINMANIN PÛLVERİZASYON KARAKTERİSTİKLERİNE ETKİLERİ İbrahim ERGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ergin DURSUN Bu çalışmada, farklı malzemelerden yapılan konik huzmeli memelerde verdi, ilaç dağılımı ve damla büyüklüğü gibi pülverizasyon karakteristiklerine aşınmanın etkileri araştırılmıştır. Meme aşınması için bir deney düzeni oluşturulmuştur. Deney düzeni başlıca depo, pompa, basınç regülatörü, manometre ve memelerin bağlandığı borulardan oluşmaktadır. Laboratuvarda yürütülen meme aşınma denemeleri için hem % l'lik bakır oksiklorür süspansiyonu hem de litresinde 60 gram kaolin kili bulunan su-kaolin kili karışımı kullanılmıştır. Bütün denemeler 6 bar basınçta yapılmıştır. Aşınmadan önce ve sonra memelerin verdi, ilaç dağılımı ve damla büyüklüğü ölçümleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; aşınmaya karşı en dirençli meme seramik meme olup bunu sırasıyla plastik ve paslanmaz çelik memeler izlemiştir. Kullanım süresi ile en düşük verdi artışı seramik memede, en yüksek verdi artışı paslanmaz çelik memede bulunmuştur. Yeni ve aşınmış memelerin ilaç dağılım paternleri arasında farklılıklar bulunmuştur. Aşınmış memelerden elde edilen dağılımların C.V.'leri yeni memelerden daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca yeni ve aşınmış memelerin damla büyüklükleri arasında küçük farklılıklar olduğu saptanmıştır. 2002, 72 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Meme aşınması, ilaç, verdi artışı, dağılım paterni, damla büyüklüğü T.C YftCSSK-ÖCRlTIM &USUU.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF WEAR ON SPRAY CHARACTERISTICS OF CONE NOZZLES MADE FROM DIFFERENT MATERIALS Ibrahim ERGUL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Ergin DURSUN In this study, the effect of nozzle wear on spray characteristics such as flow rate, spray pattern and droplet size delivered by cone pattern nozzles made from differnt materials were investigated. A test stand was constructed for nozzle wear. Test stand consist mainly of a tank, pump, pressure regulator, pressure gauge and pipes containing nozzles. For nozzle wear tests contacted in laboratory, both a 1 % copper oxychloride suspension and water - kaolin clay mixture containing 60 grams of kaolin clay per liter of water were used. All tests were made at a spray pressure of 6 bar. Flow rate, spray distrubution and droplet size measurements of nozzles were made before and after wear operation. According to the research results; ceramic nozzle was the most resistant to wear, followed in order of decreasing resistance to wear by plastic and stainless steel. The percentage increases in flow rates were found the lowest for ceramic nozzles and the highest for stainless steel nozzles with usage time. The difference between the spray distribution patterns of new and worn nozzles were found. C.V.s of spray distributions from worn nozzles were higher than those of new nozzles. There was little difference in droplet sizes between new and worn nozzles. 2002, 72 pages KEY WORDS: Nozzle wear, pesticide, flow rate increase, distribution pattern, droplet size.