Süt sığırlarında somatik hücre sayısının belirlenmesi
Determination of somatic cell count in dairy cattle
  1. Tez No: 120076
  2. Yazar: ECEVİT EYDURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH CEDDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SÜT SIĞIRLARINDA SOMATİK HÜCRE SAYISININ BELİRLENMESİ Ecevit EYDURAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Fatin CEDDEN Bu çalışmada amaç, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm İşletmesi ve A.Ü.Z.F Araştırma ve Uygulama Çiftliği işletmelerinde yetiştirilen ineklerin sütlerinde somatik hücre sayışım belirlemek, laktasyon sırası ve süt verimi gibi özelliklerle olan ilişkilerim ortaya koymaktır. 2001 yılı Ağustos ayı ile 2001 yılı Kasım ayında olmak üzere akşam sağımlarında süt örnekleri iki defe alınmıştır. İnekler laktasyon sıralarına göre 4 gruba dağıtılmışlardır. Birinci, ikinci ve üçüncü laktasyon sırasındaki inekler sırasıyla Birinci, ikinci ve üçüncü laktasyon gruplarını, diğer grubu dördüncü ve daha büyük laktasyon sıralı ineklerden oluşmuştur. Somatik hücre sayımı Direkt Mikroskop Sayımı Metodu ile yapılmıştır. Aylık SHS, bağımsız tesadüfi hatadan kaynaklanan heterojenliği minimize etmek için logaritmik transformasyon yapılmıştır. SHS ve Laktasyondaki Süt Verimi (LSV), tesadüf parselleri deneme modelinde, Anova ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS DETERMINATION of SOMATIC CELL COUNT in DAIRY CATTLE Ecevit EYDURAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor Assoc.Prof Dr. Fatin CEDDEN The aim of this study was to determine the amount of somatic cell amount and its relationship with milk yield some characteristics such as milk yield and lactation rank in dairy cows breed in Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Animal Husbandry and Ankara University, Faculty of Agriculture, Research&Application Farm. Milk samples were collected twice at the evening milking in months of Agust and November 2001 year. Cows separated into four groups according to lactation rank Cows in first, second and third lactation rank were first, second and third lactation groups respectively, other group was composed of cows in forth and greater lactation rank. Somatic Cell Counts were determined by Direct Count Method. The monthly SCC were transformed to logscale to minimise heterogeneity of variance of their independent random residual effects. SCC and Lactation Milk Yield (LMY) analysed with ANOVA in random plot design.