Çalışan ve çalışmayan kadınların yiyecek satın alma-hazırlama davranışları üzerinde bir araştırma
A Research on food shopping-preparation behaviors of working and nonworking women
  1. Tez No: 120082
  2. Yazar: BİRGÜL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇALIŞAN VE ÇALIŞMAYAN KADINLARIN YİYECEK SATIN ALMA HAZIRLAMA DAVRANIŞLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Birgül GÜLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doc.Dr. Ayşe özfer ÖZÇELİK Bu araştırma, çalışan ve çalışmayan kadınların yiyecek satın alma ve hazırlama davranışlarını belirlemek amacıyla; 150 çalışan, 150 çalışmayan toplam 300 evli kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verilerinin elde edilmesinde anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kadınların % 39.0'u lise, % 29.7'si yüksekokul, % 15.0'i ortaokul, % 15.0'i lise mezunudur. Kadınların yaşlan ortalama 35.97±0.44 yıldır. Çalışan kadınların % 46.0'sımn çalışmayan kadınların % 32.7'sinin yiyecek alışverişi yaparken kredi kartı kullandıkları belirlenmiştir. Çalışan kadınların % 67.3 'ü, çalışmayan kadınların % 58.0'i yiyecek alışverişini eşleri ile birlikte yapmaktadırlar. Kadınların % 43.0'ünün yiyecek alışverişini hafta sonu yaptıkları; alışverişe çıkarken liste yapanların oranının % 29.6 olduğu bulunmuştur. Yiyecek alışverişinin çoğunlukla süper-hipermarketlerden yapıldığı; yiyecek satın alırken en çok etkilenilen faktörlerin, besinlerin ailenin sağlık durumuna uygunluğu, son kullanma tarihi, besleyici özelliği, fiyat ve bütçeye uygunluğu olduğu saptanmıştır. Çalışan kadınların % 44.0'ü, çalışmayan kadınların % 58.0'i menü planı yapmaktadırlar. Yemeklerini günlük hazırlayan çalışan kadınların oram % 76.0, çalışmayan kadınların oram % 87.3'dür. Kadınların % 25.3'ünün sebzeleri hazırlarken yıkayıp-ayıklayıp-doğradıkları, % 75.0'inin sebzeleri doğrudan pişirdikleri; % 59.3'ünün makarnayı haşlama suyunu dökerek; % 36.3'ünün pirinç pilavını, % 48.0'inin bulgur pilavım yağda kavurarak pişirdikleri bulunmuştur. Kadınların yandan fazlası nohut ve kuru fasulye pişirirken haşlama sularını dökmektedirler. 2002, 75 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Çalışma durumu, kadın, yiyecek satın alma, yiyecek hazırlama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON FOOD SHOPPING- PREPARATION BEHAVIORS OF WORKING AND NON WORKING WOMEN Birgül GÜLER Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Scienses Deparment of Home Economics Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Ayşe özfer ÖZÇELİK This research has ben conducted among 300 married women, 150 employed and the remainder unemployed, in order to determine their food consumption and preparation habits. The data for the research was collected by questionnaires. According to the results of the survey, 39.0 % of the women are high school graduates, 29.7 % are holders of a Bachelor's Degree, 15.0 % have graduated from secondary school and 15.0 % have completed primary school. The women are on average 35.97±0.44 years old. Credit card usage has been found to be 46.0 % among employed women and 37.7 % among unemployed women. 67.3 % of employed women shop with their partners, whereas this figure is at 58.0 % with unemployed women. 43.0 % do their shopping on the weekends and 29.6 % carry a shopping list. Most of them shop at large supermarkets. The factors determining foods purchased are their suitability to the health requirements of the family, their expiration dates, nutritional value, price, and the budget of the family. 44.0 % of employed women and 58.0 % with unemployed women plan menus for their family. 76.0 % of employed and 87.3 % of unemployed women cook fresh food each day. 25.3 % wash, clean and chop vegetables, 75.0 % directly cook them; 59.3 % drain pasta; 36.3 % cook rice by frying in a pan and 48.0 % cook bulghur wheat by frying in a pan. More than half of the women drain chickpeas and beans after boiling them in water. 2002, 75 pages KEYWORDS: Employment status, women, food purchases, food preparation