BEAS-2B ve A549 hücrelerinde mikroplastiklerin sitotoksik ve genotoksik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the cytotoxic and genotoxic effects of microplastics in BEAS-2B and A549 cells
  1. Tez No: 1012523
  2. Yazar: BETÜL ÇAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÖZKAN VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Plastik üretimi ve kullanımındaki artış, çevresel ortamlarda Mikroplastik (MP) birikimini kaçınılmaz hale getirmiştir. MP'ler; küçük boyutları, fiziksel özellikleri ve biyolojik sistemlerle etkileşime girebilme potansiyelleri nedeniyle insan sağlığı açısından dikkat çekici bir araştırma konusu olarak değerlendirilmektedir. Özellikle atmosferde bulunan MP'lerin solunum yoluyla vücuda alınabilmesi, bu partiküllerin solunum sistemi üzerindeki olası etkilerinin araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, çevresel ortamlarda yaygın olarak bulunan polistiren mikroplastiklerin (PS-MP'lerin) insan solunum sistemi ile ilişkili hücreler üzerindeki sitotoksik ve genotoksik etkileri in vitro koşullarda incelenmiştir. Çalışmada, insan bronşiyal epitel hücre hattı BEAS-2B ile insan akciğer karsinomu kaynaklı A549 hücre hattı deneysel model olarak kullanılmıştır. Hücreler belirlenen deneysel koşullar altında farklı konsantrasyonlarda ve farklı maruziyet sürelerinde PS-MP'lere maruz bırakılmıştır. MP maruziyetinin hücre canlılığı üzerindeki etkileri MTT testi ile değerlendirilmiş, elde edilen sonuçlar doğrultusunda her iki hücre hattında da doza ve maruziyet süresine bağlı olarak hücre canlılığında azalma gözlenmiştir. Canlılık verileri kullanılarak BEAS-2B ve A549 hücre hatları için IC50 değeri hesaplanmış özellikle uzun süreli maruziyetlerde MP'lerin hücresel metabolik aktivite üzerinde belirgin baskılayıcı etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Genotoksik etkinin değerlendirilmesi amacıyla uygulanan mikronükleus testinde sitokalasin-B uygulamasını takiben binükleat hücreler esas alınarak yapılan analizler sonucunda MP maruziyetinin her iki hücre hattında da mikronükleus frekansını artırdığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, solunum yoluyla MP maruziyetinin hücresel düzeyde sitotoksik ve genotoksik etkilere yol açabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The increase in plastic production and use has made the accumulation of microplastics (MPs) in environmental environments inevitable. MPs are considered a remarkable research subject in terms of human health due to their small size, physical properties, and potential to interact with biological systems. In particular, the fact that MPs present in the atmosphere can be taken into the body through inhalation makes it necessary to investigate the possible effects of these particles on the respiratory system. In this thesis study, the cytotoxic and genotoxic effects of polystyrene microplastics (PS-MPs), which are commonly found in environmental environments, on cells associated with the human respiratory system were examined under in vitro conditions. In the study, the human bronchial epithelial cell line BEAS-2B and the human lung carcinoma-derived cell line A549 were used as experimental models. The cells were exposed to PS-MPs at different concentrations and for different exposure durations under the determined experimental conditions. The effects of MP exposure on cell viability were evaluated by the MTT assay, and in line with the results obtained, a decrease in cell viability was observed in both cell lines depending on dose and exposure duration. Using the viability data, the IC50 value was calculated for the BEAS-2B and A549 cell lines, and it was determined that MPs had significant suppressive effects on cellular metabolic activity, especially in long-term exposures. As a result of the analyses performed on the basis of binucleated cells following cytochalasin-B application in the micronucleus test applied for the evaluation of genotoxic effect, it was determined that MP exposure increased the micronucleus frequency in both cell lines. The results obtained reveal that MP exposure through inhalation may cause cytotoxic and genotoxic effects at the cellular level.