Tahin üretimi için uygun koşulların belirlenmesi
Determination of optimum conditions for sesame seed paste production
  1. Tez No: 120094
  2. Yazar: EBRU KÖMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TAHİN ÜRETİMİ İÇİN UYGUN KOŞULLARIN BELİRLENMESİ Ebru KÖMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nevzat ARTIK Geleneksel bir gıda maddesi olan tahin yerli ve ithal susamlardan üretilmektedir. Susamın tek yıllık otsu bir bitki olmasından kaynaklanan hammadde teminindeki güçlükler, fiyatların yüksekliği ve gıda kontrolündeki yetersizlikler tahini tağşişe açık bir gıda haline getirmektedir. Bu çalışmada ithal Sudan susamına 6, 8, 10 saat ıslatma süresi, %12, %14, %16 tuz konsantrasyonu, %0,10, %0,15, %0,20 kireç konsantrasyonu, 100 °C, 130 °C, 150 °C kavurma sıcaklığı; yerli susama 10, 12, 14 saat ıslatma süresi, %10, %12, %14 tuz konsantrasyonu, %0,10, %0,15, %0,20 kireç konsantrasyonu, 100 °C, 130 °C, 150 °C kavurma sıcaklığı uygulanarak nem, kül, tuz, protein, yağ, yağda acılık, yağda asitlik ve Hunter renk değerleri saptandı. İthal tahin örneklerinde; nem %2,78-%2,82, kül %3,3-%3,4, tuz %0,35-%0,99, protein %25,96-%28,l, yağ %45,72-%51,96, yağda asitlik %0,36-%0,48, Hunter L değeri 62,25-73,82, Hunter a değeri 3,50-11,19 ve Hunter b değeri 23,44-32,04 arasında değiştiği saptanmıştır. Yerli tahin örneklerinde; nem %2,78-%2,79, kül %3,54-%4,05, tuz %1,01-%1,27, protein %18,42-%24,46, yağ %47,94-%55,5, yağda asitlik %0,51-%0,58, Hunter L değeri 54,67-68,61, Hunter a değeri 3,57-9,42 ve Hunter b değeri 22,53-31,19 arasında değiştiği saptanmıştır. Araştırmada ithal susamdan üretilen tahin için 6 saat ıslatma süresi, %16 tuz konsantrasyonu uygulaması, %0,10 kireç konsantrasyonu, 130°C-150°C kavurma sıcaklığının en iyi üretim koşullarını sağladığı saptanmıştır. Yerli susamdan üretilen tahin için 12 saat ıslatma süresi, %14 tuz konsantrasyonu uygulaması, %0,10 kireç konsantrasyonu, 130°C-150°C kavurma sıcaklığının en iyi üretim koşullarım sağladığı saptandı. 2002, 41 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Tahin, Susam Tohumlan, Kimyasal Özellikler, Helva
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF OPTIMUM CONDITIONS FOR SESAME SEED PASTE PRODUCTION EbruKOMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Prof. Dr. Nevzat ARTK Sesame seed paste is a traditional food that is produced from import and local sesame seeds. Difficulties in obtaining raw material, high price of end-products and insufficient control of food causes adulteration in sesame seed paste. In this study, for import Sudan sesame seeds 6, 8, 10 hours swindle time, %12, %14, %16 salty water concentration, %0,10, %0,15, %0,20 lime water concentration, 100 "C, 130 °C, 150 °C roasting temperatures; for local seseme seeds 10, 12, 14 hours swindle time, %10, %12, %14 salty water concentration, %0,10, %0,15, %0,20 lime water concentration, 100 °C, 130 °C, 150 °C roasting temperatures were applied and moisture content, ash content, salt content, protein content, oil content, oil's acidity, oil's bitterness and Hunter color values were determined. For Sudan sesame seed paste; moisture content %2,78-%2,82, ash content %3,3-%3,4, brine solution %0,35-%0,99, protein content %25,96-%28,l, oil content %45,72- %51,96, oil's acidity %0,36-%0,48, Hunter L value 62,25-73,82, Hunter a value 3,50- 1 1,19 ve Hunter b value 23,44-32,04 were determined. For local sesame seed paste; moisture content %2,78-%2,79, ash content %3,54-%4,05, salty water content %1,01-%1,27, protein content %18,42-%24,46, oil content %47,94- %55,5, oil's acidity %0,51-%0,58, Hunter L value 54,67-68,61, Hunter a value 3,57- 9,42 ve Hunter b value 22,53-31,19 were determined. In this study for Sudan sesame seed paste the optimum conditions were determined as 6 hours swindle time, %16 salty water concentration, %0,10 lime water concentration, 130°C-150°C roasting temperatures were determined. For local sesame seed paste 12 hours swindle time, %14 salty water concentration, %0,10 lime water concentration, 130°C-150°C roasting temperatures were determined. 2002, page 41 Key Words : Tehineh, Sesame Seeds, Chemical Properties, Halva