Türk domates mamullerinde ergosterol düzeyi üzerine araştırma
The Study ergosterol content of Turkish tomato products
- Tez No: 120095
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRK DOMATES MAMULLERİNDE ERGOSTEROL DÜZEYİ ÜZERİNE ARAŞTIRMA Gülin KOKSAL Ankara, Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman.' Prof Dr. Nevzat ARTIK Domates ürünlerinde ergosterol hammaddedeki küf kontaminasyonu sonucu oluşmaktadır. Ergosterol kütlerin hücre membranlarının bir öğesidir. Bu çalışmada, domates ürünlerindeki küf kontaminasyonunun düzeyini belirlemek için Howard küf sayım yöntemi (HMC) yerine ergosterol düzeyi kriter olarak incelenmişti.. Ülkemiz ihracatında Önemli bir paya sahip olan domates salçası, doğranmış domates ve domates püresi ürünlerinde ergosterol düzeyi HPLC ile analiz edilmiştir. Hazırlanan ergosterol ekstraktlarından 20 uL' İlk bir kısım SHIMADZU marka HPLC' ye enjekte edilmiştir. HPLC' de Nucleosil 100-5 Cİ8 (250k4,6 mm, ip) kolonu, Photo Diode Array (PDA) dedektörü kullanılmıştır. Analiz, 92^-96 kgfifem2 kolon basıncında, 2S°C kolon sıcaklığında ve 282 »m dalga boyunda isoamil alkol ve n-hekzan (95+5 v/v) mobil fazı ile 2 mL/dk akış hızında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre domates salçalarında HMC değeri %20 ile %92 arasında, ergosterol düzeyi 16,405 (mg/kg) ile 121,045 (mğ/kg) arasında bulunmuştur. Doğranmış domates Örneklerinde HMC değeri %20 ile %44 arasında, ergosterol miktarı 0,980 (mg/k$) ile 3,503 (mg/kg) arasında bulunmuştur. Domates püre örneklerinde HMC değeri %24 ile %84 arasında, ergosterol miktar» ise 9,25Ş (nig/kg) ile 15,045 (mg/kğ) sınırlan arasında saptanmıştır. Hammaddenin mikrobiyolojik kalitesi hem HMC hem de ergosterol değerlerine göre ayrı ayrı değerlendirildiğinde farklı sonuçlara varılmıştır. Sonuç olarak HMC değerleri ile ergosterol değerleri arasında zayıf ilişki bulunmuştur. 2002, 91 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Ergosterol, sterol, HPLC, HMC, domates salçası, doğranmış domates, domates püresi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE STUDY ON ERGOSTEROL CONTENT OF TURKISH TOMATO PRODUCTS Gûlin KOKSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor. Prof. Dr. Nevzat ARTIK Ergosterol occur in the tomato products because of fungal contamination of raw material Ergosterol is a constituent of the cell wall of fungi. In this research, ergostefol content instead of Howard mold count method is examined to determine as an index level of fungal contamination in the tomato products. In the tomato paste, diced or crushed tomato and tomato puree which have got significant portion for export of our country, ergosterol' content is analysed by HPLC. Ergostefol Extracts were determined using HPLC (SfflMADZIJ) with photo diode array (PDA) detector. The analytical conditions were; mobile phase n-hexane and isoamylic alcohol (95+5), flow rate 2mL/mJn, UV detector 282 nm, column Nueleosil İÛ0-5 CIS (256x4,6 mm, ID), column temperature 25 °C, column pressure 92-96 kgffcm2, injection volume 20uL. According to the results trf the analysis, in tomato pastes HMC values were between %20rt%92, ergosterol contents were between 16,405 - 121,045 (mg/kg). In diced or crushed tomatoes HMC values changed from %20 to %44, ergosterol contents were between 0,980 and 3,503 (mg/kg); in tomato purees HMC values changed from %24 to %84, ergosterol contents were between 9,253 - 15,045 (mg/kg). Different results had been fo£nd about microbiological quality of raw material when determined according to the value of HMC and ergosterol. As a result in this study, minimal relationship was found between HMÇ and ergosterol level. 2002, 91 page KEY WOSlDSr Ergosterol, sterol, HPLC, HMC, tomato paste, diced or crushed tomato, tomato puree