En eski çağlardan Hitit İmparatorluğu'nun yıkılışına kadar Anadolu kadınının sosyal, siyasal ve ekonomik fonksiyonu
The Social, political and economic function of Anatolion woman from the barliest times to the fallen of the Hittite Empire
- Tez No: 12017
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EKREM MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
IH ÖZET Araştırmamızın konusu“En Eski Çağlardan Hitit İmparator luğunun Yıkılışına Kadar Anadolu Kadınının Sosyal, Siyasal ve Ekonomik Fonksiyonu”. Görüldüğü üzere, konu son derece enteresan. Fakat ne var ki, üzerinde fazla çalışı lmamış. Gerçekten, konuya direkt ola rak temas eden bir makale ile bir kitabın dışında, hemen he men hiçbir Türkçe literatüre sahip değiliz. Bu yüzdendir ki, daha ziyade yabancı dillerde kaleme alınmış makale ve kitap lardan yararlanma yoluna gittik. Bu araştırmayı yapmamızın esas gay esi, Anadolu kadınının, söz konusu dönemde çeşitli sahalardaki etkinliklerini tesbit etmeye çalışmaktı. Nitekim, çalışmalarımız sonunda gördük ki, Anadolu kadını, Neolitik devirden itibaren Anadolu insanı tarafından sevilmiş ve sayılmış.Özellikle M. Ö. 2. Biny ıldan itibaren“rubatum”( Kra liçe) unvanı ile şehir devletlerini idare etmiş, Anadolu ' daki Asurlu tüccarların ticari faaliyetlerini kontrol altında tut muş, Hititler zamanında ise Büyük Kralla eşit hak ve yetkilere sahip olmuş. Hitit kanunlarından öğrendiğimize göre, kadın erkekle eşit hak ve yetkilere sahip olmuştur. Anadolu kadınına verilen hak ve yetkiler,, çağdaş Önasya kavimlerinin kadınlarına hiçbiir zaman tanınmamıştır. Hattâ diyebiliriz ki,günümüz Avrupa kadınları bile, 2. Binyıl AnadoluIV kadını kadar geniş hak ve özgürlüklere sahip değildir. Anadolu kadınının hak ve yetki ler i, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de sınırlı kalmıştır. Ancak, günümüz Türkiye'sinde kadın, tıpkı M. Ö. 2. Biny ı 1 Anadolu kadını gibi geniş hak ve yetkiler elde etmeyi ba şarmıştır ki, bunu da Büyük Atatürk'e borçludur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our study is“THE SOCIAL, POLITICAL AND ECONOMIC FUNCTION OF ANOTOLIAN WOMAN FROM THE BARLIEST TIMES TO THE FALLEN OF THE HITTITE EMPIRE”. As it is seen, the subject is quite interesting. But, it has not been studied this matter widely. Really, we have not Turkish sources except one article and one book which are connected with the subject directly. So, usually we had to use from the books and articles which are written in foreign langueges. The main purpose of this study, was to try to define the activities in the various areas of the Anatolian woman in question period. As a matter of fact, we saw in the end of our investiga tion that the Anatolian woman had been loved and respected by the Anatolian people from the Neolithic age. Especially, since the Second millenium B.C. she had ruled the city-king doms with the title“rubatum”(Queen), held under her control commercial activities of the Assyrian merchants and had the rights and authorities equal to the Great King in the Hittite Age. As the infermation we obtained from the Hittite Laws, the woman had the rights and authorities equal to the man.vı The rights and authorities given to the Anatolian woman were never given to the women of the contemporary nations in the Fore Asia. Even, we can say that the European women at present has not wide rights and freedoms as the Anatolian woman in the Second millenium B.C. The rights and authorities of the Anatolian woman was limited in the periods of Byzantion, Selçuk and Ottoman, too. But, the Turkish woman at present has managed to get wide rights and authorities that she owes this to Atatürk, the Great Leader.