Eski Önasya'da kadının konumu
  1. Tez No: 42645
  2. Yazar: SELMA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENVER KONUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ESKİ ÖNASYA'DA KADININ KONUMU Selma PEHLİVAN Danışman : Prof.Dr.Enver KONUKÇU 1995- Sayfa : Jüri : Eski Anadolu'da kadın, En Eski Çağlardan günümüze kadar geçirmiş olduğumuz devirlerde, devamlı olarak inişli-çıkışlı bir periyot izlemiştir. Paleolitik ve mezolitik çağlarda erkeğinin yardımcısı olarak gördüğümüz kadın, Neolitikte bu işlevinin yanında“Yaratıcı Büyük Ana”kültüyle dinsel görevi de üstlenmeye başlamıştır. İnsanların artık yerleşik düzene geçmesiyle belirginleşen köy kent yaşamları, toprak ve doğal İhtiyaçlar, aralarındaki mücadeleyi de beraberinde getirmiştir. Genellikle savaşarak geçirilen mücadeleler sonucunda milletler ve devletler doğmuştur. Tarihi çağlarla incelemeye başladığımız devletler de kadın önemli bir unsur olarak devam etmiştir. Assur Ticaret Kolonileri ve Hitit Devleti zamanında kralın yanında yeralan kararlara etki eden bir rolü vardır. Koloniler devrinde Rubatum, Hititler döneminde ise Tavananna anlamları bakımından taşıdıkları önemi gösterir. Kadın gerek sosyal hayatta gerekse dinde ve sanatta tercih edilen olgudur. Kadın, Hititlerden sonraki en teşkilatlı devlet olan Urartularda ise eski önemini kaybetmekle beraber, dinde ve sanatta yerini korumuştur. Özellikle tanrılar ile birlikte tanrıçaların adlan anılmaya devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
N, ABSTRACT PH.D. THESIS THE POSITION OF WOMAN IN ANCIENT ANATOLIA Selma PEHLİVAN Supervised by : Prof.Dr.Enver KONUKÇU 1995- Page : Jury : The woman of old Anatolia underwent a period full of up and downs from prehistoric to modern times. In the Paleolitic and Mezolitic era we see women as the helper of their man. With the Neolitic era the woman takes on an extra duty; a religious duty because of the“Creative Grand Mother”cult. The change in to a settled life and the determination of village and city life brought a struggle between people and with this struggle for land and natural needs nations and states were built. By examining states with their historical periods we see the importance of women. In the Assur commercial colonies and Hitit states there was a Queen who had also an influence upon the Kings decissions. Their Rubaum meaning in the colonial period and Tavananna in the Hitit period shows their importance. Woman is a prefeered fact in social life as it is in religion and art. Though women lost their former importance with the Urartians which is the best organized state. They lost nothing of their importance in religion and arts. Especially the names of godess were still worshipped with the gods.