Hititler Döneminde Samsun ve civarı
Hi̇tti̇tes in it's Peri̇od Samsun and it's around
- Tez No: 362991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Anadolu, eski çağlardan itibaren yerleşimin görüldüğü bir coğrafyadır. Anadolu medeniyetleri sadece bölgenin değil dünyanın kaderini etkileyen olaylara sahne olmuştur. Anadolu'nun kuzeyinde yer alan Samsun bölgesinde Mezolitik Çağ'dan itibaren yerleşim görülmektedir. Kalkolitik Çağ ile birlikte Samsun bölgesindeki yerleşimlere en iyi örnek İkiztepe'dir. Samsun Türkiye'nin kuzeyinde, Karadeniz sahil şeridinin orta bölümünde Yeşilırmak ve Kızılırmak nehirlerinin Karadeniz'e döküldüğü deltalar arasında yer alır. Ekonomik ve kültürel yönden Karadeniz kıyı kuşağının önemli bir şehri olan Samsun, kıyı bölümüne ulaşan yolların Kavşak noktasında kurulmuştur. Eski çağdan itibaren var olan yer altı kaynakları, verimli toprakları ve bölgenin jeopolitik konumu, başta Hititler olmak üzere çeşitli devletlerin seferlerine maruz kalmasına sebep olmuştur. Bölgede uzun yıllar Hitit-Gaşka mücadelesi yaşanmıştır. Bulunduğu konum için, Stratejik öneme sahip olan ve çalışmamızın temelini oluşturan Samsun ili, Orta Karadeniz bölgesinde kuzey sınırının bir bölümünü oluşturmaktadır. Bölgede şimdiye kadar birçok araştırma yapılmıştır ve yapılmaya da devam edilmektedir. Bu bakımdan Samsun ve çevresi Karadeniz bölgesinin tarihini ve arkeolojisini aydınlatmada önemli bir yerleşim yeridir.
Özet (Çeviri)
Anatolia is a geography in which there has been seen residentials. Anatolian civilizations have called forth the fate of not only the location but also the world. In Samsun region, locating in the nothern Anatolia, settlements can be seen since the best example for the Samsun location within the Kaltolithic era is İkiztepe. Samsun locates in the North of Turkey, in the middle of Blacksea coastline, between Yeşilırmak and Kızılırmak flowing into Blacksea. Samsun, an important city of the Blacksea coastline economically and culturally, was established in the intersection of the coastline reaching roads. Having existed since the prehistoric period, the underground resourses, the loam and the geopolitical position had caused many attacks of various states particularly Hittites. There had occurred many Hittite- Gashka warfares for long years. For its position, Samsun city, which has strategic importance and underlies our work, forges a part of north side of the mid Blacksea. Many researches have been done and have been carried on. In this respect, Sansun and its around is an important residential area to enlighten history and archaeology of the Blacksea region.