Atatürk Baraj gölü'ndeki (Şanlıurfa) Capoeta trutta (Heckel, 1843)'nın büyüme özelliklerinin incelenmesi
Investigation on the growth characteristics of Capoeta trutta (Heckel, 1843) in Atatürk Dam lake
- Tez No: 120228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN M. SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışmada Mayıs 2001 -Ağustos 2001 tarihleri arasında aylık periyotlar halinde Atatürk Baraj Gölü'nde yakalanan 389 adet Capoeta trutta (Karaca balığı) bireyine ait yaş kompozisyonu, eşey dağılımı, yaş- boy, yaş-ağırlık, boy ağırlık ilişkileri ve kondisyon faktörü değerleri saptanmıştır. I-VII yaşlan arasında dağılım gösteren örneklerin %31,11' dişi, %68,89'u erkek ise bireylerdir. Von Bertalanffy büyüme eşitliklerine göre populasyonun boyca büyüme eşitliği Lt = 47,75 [1-e“0,356 (l+0-l92)]) ağırlıkça büyüme eşitliği ise W, = 1569,79 [1-e”0'356 ]3.°7 Ve boy- ağırlık ilişkisi denklemi de W = 0,01 10*L3,07 olarak hesaplanmıştır. Kondisyon faktörü değerleri dişilerde 0,908-2,589, erkeklerde ise 1,038- 2.5 1 0 arasında değiştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT INVESTIGATION ON THE GROWTH CHARACTERISTICS OF CAPOETA TRUTTA (HECKEL, 1843) IN ATATÜRK DAM LAKE In this study, carried out on 389 fish samples cought monthly from Atatürk Dam Lake, between May 2001 and August 2001, the age, the sex composition, age^lenght, age-wiegth, lenght-weight relations, and the condition factors were determined. ' The sex ratio of C. inula population for the age groups estimated between I- VII was calculated as 31.11% for females,, and 68.89% for males. According to Von-Bertalanffy growth model, the calculated lenghl equlation, weight equation and lenght-weight relation were \, = 47.75 {\.c-»T^T\ w, = 156g.79 rj.^ nym and W = 0.01 10* L307 respectively. The condition factor ranged between 0.908 to 2.589 in females and 1.038 to 2.510 in males.