Bazı arpa çeşitlerinin çimlenme yüzdesi ve antioksidant enzim düzeylerine bor stresinin etkisi
The Effect of boron stress on the germination rate and antioxidant enzyme levels of some barley varietes
- Tez No: 120244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET BAZI ARPA ÇEŞİTLERİNİN ÇİMLENME YÜZDESİ VE ANTİOKSİDANT ENZİM DÜZEYLERİNE BOR STRESİNİN ETKİSİ ERMİŞ, İbrahim Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Filiz ÖZDEMİR Ağustos 2002, 65 Sayfa Dünyada tarımı yapılan önemli tahıl ürünlerinden olan arpa, yaygın ekim alanı ile ülkemizde birçok çiftçimizin gelir kaynağım oluşturmaktadır. Yeryüzü topraklarının yaklaşık olarak dörtte birlik kısmının, bitkilerde çeşitli mineral streslerini oluşturduğu düşünülmektedir. Arpa, kurak ve yarı kurak bölgelerdeki tahıl üretiminin %90'mı oluşturur. Kurak ve yarıkurak alanlarda soğuk hava ile birlikte sıklıkla görülen bor toksisitesi, ülkemizin özellikle Orta Anadolu Platosunda önemli bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada; Bor stresine karşı dayanıklılık dereceleri bilinmeyen; 4 arpa çeşidinin (Kral-97, Cumhuriyet-50, Tokak-1 57/37, Erginel-90), çimlenmesine bor stresinin etkisi incelendi (20 mM ve 30 mM) borik asit uygulanarak; ayrıca bor stresine bağlı olarak total süper oksit dismutaz veVI Askorbat Peroksidaz aktiviteleri ve lipid peroksidazyon seviyelerindeki değişimler de saptandı. Çimlenmekte olan arpa tohumlan üzerine, yüksek bor konsantrasyonu, toksik etki yapmakta ve çimlenmeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bütün arpa çeşitlerinde radikula uzunluğunda gözlenen azalma oram birbirine çok yakınken koleoptil uzunluklarının farklı seviyelerde olduğu tespit edilmiştir. Radikula gelişiminin ise koleoptil gelişimine oranla daha fazla etkilenmiştir. Protein içerikleri, bütün arpa çeşitlerinde, uygulanan borik asit konsantrasyonuna bağlı olarak kontrol gruplarına göre artmıştır. Total SOD aktivitesinde en fazla artış 20 mM'lik borik asit uygulanan gruplarda gözlenmiştir. Peroksidaz enzim aktivitesinin 30 mM'lik borik asit uygulanan gruplarda daha fazla olmak üzere tüm gruplarda azaldığı tespit edilmiştir. Askorbat Peroksidaz aktivitesinin arttığı, en fazla artışında Kral- 97 çeşidinde olduğu belirlenmiştir. Lipid peroksidasyon seviyesi ise stres süresince 20 mM'lik borik asit uygulanan gruplarda azalırken, 30 mM'lik borik asit uygulanan gruplarda artmıştır. Yapılan tüm incelemeler; yüksek bor konsantrasyonunun çimlenmekte olan arpa tohumlan üzerine toksik etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT THE EFFECT OF BORON STRESS ON THE GERMINATION RATE AND ANTIOXIDANT ENZYME LEVELS OF SOME BARLEY VARIETES ERMİŞ, Ibrahim Msc in Biology Department Supervisor: Doç. Dr. Filiz ÖZDEMİR August 2002, 65 Pages Barley is an important cereal yield in the agricultural world, which constitutes income sources of many farmers with its widespread planting area in our country. It's thought that about a quarter of earth soils form various mineral stresses in plants. Barley is the main source of 90% of cereal production in arid and semiarid regions. Boron toxicity, as frequently seen in arid and semiarid regions under cold weather is an important problem in the Middle Anatolia Plateau. In this study, the effect of boron stress on the germination of four barley varieties (Kral-97, Cumhuriyet-50, Tokak-1 57/37 and Erginel-90) with unknown boron stress tolerance capacity, were investigated under two different (20mM and 30mM) boric acid concentrations. Furthermore, total super oxide dismutase, ascorbate peroxidase activities and the changes in lipid peroxidation levels were determined in relation to boron stress.vm High boron concentrations showed toxic effects on germinating barley seeds and deteriorated germination. Although, the reduction rate in radicula lengths of all barley varieties were very similar, coleoptile lengths were very different. Radicula development was more effected regarding to coleoptile development. Protein concentrations in all barley varieties were increased in relation to boric acid concentrations compared to control groups. The highest total SOD activity, in total SOD activity was seen in groups subjected to 20mM boric acid concentration. It was determined that, peroxidase enzyme activity was decreased in all groups especially, in groups treated with 30mM boric acid. Ascorbate peroxidase activity was also increased and the highest rate was determined in Kral-97 variety. Lipid peroxidation level was decreased in the groups subjected to 20mM boric acid concentration and it was increased in the groups subjected to 30mM boric acid concentration during stress period.