X-ışını toz kırınım çalışmalarında güvenilirlik faktörünün kullanılması
- Tez No: 12025
- Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tek kristallerin incelenmesinde kullanılan güvenilirlik faktörünün, toz kırınım çalışmalarında kullanıl ması ve modeldeki yapısal parametrelere duyarlılığı üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, özdeş katmanlı kil minerallerinden düzensiz ve iyi kristalli kaolinit numuneleri için ±b/3 ötele me istiflenme hatası içeren modelden (02, 11) kırınım bandla- rı hesaplanmıştır. Seçilen modelde R koherent bölgenin yarıça pı, P rastgele istiflenme kusurlarının oranı, C öteleme kusur larının oranı ve C- monokliniklik katsayısı değişken paramet reler olarak alınmıştır. Bu parametrelerden yalnızca P değiştirilerek kırınım şid detleri hesaplanıp, bunların gözlenen şiddet değerleri ile uyu mu bulunmuştur. Böylece, en iyi uyum veren parametre değerleri düzensiz kaolinit için: R=200 A, P=0, 15, C=0,37, C=0,25, RF=12,66;iyi kristallenmiş kaolinit için ise: R=750 A, P=0, 03 C=0,05, Cm =0, RF=12,91 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the reliability factor and its dependence on the structural parameters in x-ray powder diffraction studies were investigated. (02, 11) diffraction bands were cal culated for both well crystallised and disordered kaolinites having ±b/3 translational stacking faults. In the calculations, koherent domain radius, the propoi - tions of the random stacking and translational faults, mono- cl ini city coefficent were taken as variable parameters. Fixing the parameters except the proportion of the ran dom stacking, the theoretical profile and the reliability fac tor were calculated. The parameters giving the best fit for disordered and well crystallised kaolinit specimens were ob tained.