Asimetrik vic-dioksimlerin sentezi ve bunların bazı geçiş metal komplekslerinin yapılarının incelenmesi
- Tez No: 12026
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAZİ İREZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
oz Bu çalışmada çıkış maddesi olarak kloralhidrat ve hidroksilaminhidroklorür kullanıldı. anti-Klorogl iokslm süspansiyonundan KH» geçirmek suretiyle aminoglioksim ve aroinoglioksimin klorlanmasıyla da anti-kloroaminoglioksim sentezlendi. anti-PCloroarainogl ioksim değişik aromatik aminlerle reaksiyona sokularak bir tarafta NE-.-- diğer tarafta sübstitüe aminler ihtiva eden asimetrik diarainoglioksimler sentezlenmis tir. Bu yeni ligandlar; N- dlaminoglioksim , N- (Benzi 1 ) dtami nogl loksim, N- (2-Pridil )diaminoglioksim (PDGHa-), K- diamino- glioksim (FHGHffi) ve F- tuzları ilave edilerek metal-ligand oranı 1:2 olan '" kompleksleri elde edildi ve yapıları 1 H-n. m. r., i. r., Elementel Analiz ve u.v. -visible sonuçlarına göre aydınlatılmaya çal 1$ ı İmi 3 t ir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT: In this study, chloralhydrat and hydroxy lamina hydrogen chlorine were used as a starting materials. Both aminoglyoxime, which is obtained by passing NH» through anti-chloroglyoxime suspansion and anti-chloroamlnoglyoxime which is obtained by the chlorination of aminoglyoxime were synthesized. Asymmetric diaminoglyoximes which content KH» in one side and substituted amines in the other side, was obtained by the reaction of anti-chloroaminoglyoxime with different aromatic amines. The new synthesized ligands are; N- (phenyl )di- aminoglyoxirae , N- (2-Pyridyl )diamino- glyoxime (PDGHs.-), N-