Aydın ekolojisinde bazı kayısı çeşitlerinin adaptasyonu
The Adaptation of some apricot varieties in Aydın ecologycal conditions
  1. Tez No: 120439
  2. Yazar: A. DENİZ GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. GÜNER SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz Yerli çeşitlerimizden. Hacıhaliloğlu. Sakıt 2 ve Tokaloğlu ile yabancı çeşitlerden Precoce de Colomer, Priana. Canino. Bulida. Beliana, Bebeco ve Precoce de Tyrinthe olmak üzere on kayısı çeşidinin Aydın ekolojisindeki gelişim performanslarının araştırıldığı bu adaptasyon çalışması, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 2001-2002 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Denemeye alman çeşitlerden erkenci, yüksek meyve kalitesine sahip Bebeco çeşidi ile nisbeten erkenci olan Beliana ve Priana çeşitleri dikkat çekmiş, en fazla verim, meyvesi küçük olmasına karşın Precoce de Colomer çeşidinde elde edilirken, onu erkenci, iri meyveli, iyi sürgün gelişimine sahip çeşitlerden olan Precoce de Tyrinthe çeşidi izlemiştir. Yerli çeşitlerimizden olan Tokaloğlu iyi bir morfolojik gelişime sahip, iri meyveli, verim düzeyi orta iyi olan çeşitlerden biri olmuştur. Canino meyve kalitesinin yüksekliği, Sakıt 2 ise aromalı ve tatlı meyveleriyle dikkat çekmiştir. Denemede yer alan Hacıhaliloğlu ve Bulida çeşitlerinin verimi düşük olmuş, özellikle küçük ve yumuşak meyve yapısına sahip Hacıhaliloğlu çeşidinin Aydın ekolojik koşullarında denemeye alman diğer çeşitlere oranla oldukça düşük bir performans sergilediği saptanmıştır. ABSTRACT The Adaptation of Some Apricot Varieties in Aydin Ecologycal Conditions This adaptation study conducted with ten apricot cultivars including from our local cultivars, Hacihaliloglu, Sakit 2 and Tokaloğlu, and from foreign cultivars Precoce de Colomer, Priana, Canino, Bulida, Beliana, Bebeco, and Precece de Tyrinthe, for their precocity and development performances in Aydin ecology at
Özet (Çeviri)
oz Yerli çeşitlerimizden. Hacıhaliloğlu. Sakıt 2 ve Tokaloğlu ile yabancı çeşitlerden Precoce de Colomer, Priana. Canino. Bulida. Beliana, Bebeco ve Precoce de Tyrinthe olmak üzere on kayısı çeşidinin Aydın ekolojisindeki gelişim performanslarının araştırıldığı bu adaptasyon çalışması, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 2001-2002 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Denemeye alman çeşitlerden erkenci, yüksek meyve kalitesine sahip Bebeco çeşidi ile nisbeten erkenci olan Beliana ve Priana çeşitleri dikkat çekmiş, en fazla verim, meyvesi küçük olmasına karşın Precoce de Colomer çeşidinde elde edilirken, onu erkenci, iri meyveli, iyi sürgün gelişimine sahip çeşitlerden olan Precoce de Tyrinthe çeşidi izlemiştir. Yerli çeşitlerimizden olan Tokaloğlu iyi bir morfolojik gelişime sahip, iri meyveli, verim düzeyi orta iyi olan çeşitlerden biri olmuştur. Canino meyve kalitesinin yüksekliği, Sakıt 2 ise aromalı ve tatlı meyveleriyle dikkat çekmiştir. Denemede yer alan Hacıhaliloğlu ve Bulida çeşitlerinin verimi düşük olmuş, özellikle küçük ve yumuşak meyve yapısına sahip Hacıhaliloğlu çeşidinin Aydın ekolojik koşullarında denemeye alman diğer çeşitlere oranla oldukça düşük bir performans sergilediği saptanmıştır. ABSTRACT The Adaptation of Some Apricot Varieties in Aydin Ecologycal Conditions This adaptation study conducted with ten apricot cultivars including from our local cultivars, Hacihaliloglu, Sakit 2 and Tokaloğlu, and from foreign cultivars Precoce de Colomer, Priana, Canino, Bulida, Beliana, Bebeco, and Precece de Tyrinthe, for their precocity and development performances in Aydin ecology atAdnan Menderes University. College of Agriculture, Department of Horticulture in 2001-2002 Bebeco which has precocious and high fruit quality and Beliana and Priana cultivars which have relatively precocious have considered. When the highest yield was obtained from Precoce de Colomer although its fruit were small, Precoce de Tyrinthe followed it with having relatively precocious, larger fruit, good shoot development. Tokaloglu, which is our local cultivar, had shown good morphological development, larger fruit, and moderate yield characteristics. Canino having high fruit quality and Sakit 2 fruit having high dry matter content, aromatic, and delicious have taken attention. The yield of Hacihaliloglu and Bulida were decreased in this experiment. It was found that Hacihaliloglu especially having small and soft fruit texture showed a considerably low performance comparing to the other cultivars tested in Aydin ecological conditions. Anahtar Kelimeler : Kayısı, Adaptasyon, Ekoloji, Fenoloji, Pomoloji. Key Words : Apricot, Adaptation, Ecology, Phenology, Pomology