Güç elektroniği sistemlerinde yarı iletken anahtarlama elemanlarının statik ve dinamik karakteristiklerinin deneysel olarak belirlenmesi
  1. Tez No: 120447
  2. Yazar: ERDAL YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BİRBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET GÜÇ ELEKTRONİĞİ SİSTEMLERİNDE YARI İLETKEN ANAHTARLAMA ELEMANLARININ STATİK VE DİNAMİK KARAKTERİSTİKLERİNİN DENEYSEL OLARAK BELİRLENMESİ Elektroniğin bir alanı olan güç elektroniği; çevrim, kontrol ve güç uygulamaları için elektrik enerjisinin anahtarlanması ile ilgili konuları kapsamakta ve endüstriyel işlemlerin değişiminde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca güç elektroniği; elektronik sistemleri kontrol eden cihazların mikro watt seviyesi ile endüstriyel güç ve işlem ihtiyaçlarının mega watt seviyesi arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Elektrik enerji sistemleri içerisindeki bütün alanlarda güç elektroniği uygulamaları mevcuttur. Daha önce ani olarak devreyi kesime götürme, d.c/ yi d.c." ye çevirme gibi problemlerin çözümü başarılamıyordu; fakat güç elektroniği vasıtasıyla bunların çözümü gerçekleştirildi. Bu yüzden güç elektroniği, elektrik güç kaynakları ile tüketicinin yükü arasında bir köprü görevi görmektedir ve hayatın her kesitinde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde Teknik Eğitimin ana hedefi şüphesiz, endüstrinin ve mesleki eğitimin ihtiyaç duyduğu güncel bilgilerle donatılmış nitelikli eleman yetiştirmektir. Bu doğrultuda, sürekli gelişmekte olan güç elektroniğinde devamlı olarak yeni elemanlar geliştirilmektedir. Bu yüzden güç elektroniği, hemen hemen bütün teknik eğitim kurumlarında öğretilmekte ve endüstri işletmeleri tarafından kullanılmaktadır. Yapılan çalışmada güç elektroniği sistemleri güncel bilgilerle ele alınmıştır. Sayısal deney değerleri, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Bölümü'nde bulunan Güç Elektroniği Laboratuarında yapılan ölçümlerle saptanmıştır. Karakteristik eğriler dijital osiloskopla kaydedilerek değerlendirilmiştir. Aralık, 2002 Erdal YAVUZ VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TO SPECIFY STATIC AND DYNAMIC CHARACTERISTICS OF SEMICONDUCTOR SWITCHING DEVICES EXPERIMENTALLY IN POWER ELECTRONICS SYSTEMS Power electronics is that field of electronics which deals with conversion, control and switching of electrical anergy for power applications and playing a major role in revolutionizing the industrial processes. It provides the essential link between micro level of electronic controllers and the mega watt level of industrial power and process requirements. There are power electronics applications within the entire fields of electrical energy systems. Problems, such as d.c. to d.c. conversion and regenarative braking etc., which were earlier completely unrealistic have now been solved by means of power electronics. Power electronics thus acts as an interface between the electrical power source and the consumer's load and occupy indispensable position in every walk of life. Certainly, the main target of technical education is to educate qualified people equipped with contemporary knowledge. There has been continuous improvement in power electronics several new devices are being continuously invented. Power electronics is therefore, justifiably taught in almost all the technical institutions and used by the process industry. In this study, power electronics systems are considered with current data. Numerical experiment values have been determined by the measurements made in the Power Electronics Laboratory of Electrics Department of Technical Education Faculty at Marmara University. Characteristics curves have been recorded and evaluated with a digital oscilloscope. December, 2002 Erdal YAVUZ VIII