Azadirachtin'in Allium cepa L. kök ucu meristem hücrelerinde mitotik bölünme üzerine etkileri
The Effects of azadrachtin on mitotic division in root tip meristem cells of Allium cepa L.
  1. Tez No: 120448
  2. Yazar: ALİ ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENAY SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
35 ÖZET Ülkemizde park ve bahçelerde yetiştirilen, Meliaceae familyasına ait olan Melia azedarach' tan elde edilen ve bir biopestisit olarak kullanılan Azadirachtin'in genotoksik etkileri bir bitkisel test sistemi ile araştırılmıştır. Tohumlar Aydın'daki Melia azedarach türlerinin meyvelerinden elde edilmiştir. 25 gr tohum/İt, 50 gr tohum/İt ve 75 gr tohum/İt olmak üzere 3 ayrı konsantrasyondaki ekstraktlann etkileri Allium test ile belirlenmiştir. Elde edilen kökler mikroskobik gözlemler için kullanılmıştır. Azadirachtin, kontrol grubu ile karşılaştınldığında hücre bölünmesi ve kromozomlar üzerinde etkili bulunmuştur. Ancak tarımsal uygulamada tavsiye edilen 50 gr tohum/lt'lik dozda en düşük etkiyi göstermiştir. Yapılan sayımlar neticesinde Azdirachtin'in mitotik indeksi düşürdüğü görülmüştür. Azadirachtin'in zararlı etkilerinin düşük olacağı ve geleneksel kimyasal pestish kullanımını azaltacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Azadirachtin, which is used as a biopesticide obtained from Melia azedarach. Melia azedarach belongs to the Meliaceae family and grown in the parks and gardens of our country. Genotoxic effects of Azadirachtin have been investigated with a plant test system. The kernels were obtained from the fruits of Melia azedarach species in Aydın. The effects of the extracts at 25 gr kernel/It, 50 gr kernel/It and 75 gr kernel/It have been investigated with Allium test, which is a plant test system. The roots that were obtained, have been used in microscopic observations. Azadirachtin was found to be effective on cell division and chromosomes with respect to control group. But at the 50 gr kernel per It. concentration, which is recommended in the agricultural application, Azadirachtin showed the lowest effect. As a result of the countings, it was found that Azadirachtin decreases the mitotic indexs. It was thought that the harmful effects of Azadirachtin would be low and Azadirachtin would decrease the use of traditional chemical pestisides.