Türkiye'de çevre sorunlarının çözümünde kamuoyu desteğinin önemi
The Signeficance of public opinion in the solution of environmental problems in Turkey
- Tez No: 120517
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET İnsanoğlunun geleceğini tehdit eden ve giderek varlık sorunu haline gelen çevre sorunlarının çözülmesi ve kirliliğin yok edilmesi, doğal değerlerin korun ması önem taşımaktadır. Çevre değerlerinin korunup, gelecek kuşaklara aktarılması sadece yönetim lerin gayreti ve koruma politikaları uygulaması ile mümkün değildir. Hatta kimi zamanda yönetimlerin kalkınma ve gelişmeyi sürdürme amacıyla aldıkları karar lara karşı da çevreyi korumak gerekmektedir. Bu güç görev ise oluşturulacak etkin, yaygın kamuoylarının oluşmasına ve onun başarısına bağlı olmaktadır. Demokrasinin evrensel kural ve kaideleriyle yerleşik olduğu, vatandaşlık bilinci yüksek, gönüllü kuruluşların çatısı altında örgütlenmiş bireylerin oluşturduğu kamuoyu, yönetimleri tedbir almaya, koruma kullanma dengesini gözetmeye yönlendirecektir. Ülkemizde ise çevre bilinci giderek yaygınlaşmakla birlikte, çevre değerlerinin korunması konusunda süreklilik arzeden bir kamuoyu söz konusu değildir. İdari ve hukuki değişim ihtiyacı devam etmektedir. Yaşam biçimi, üretim-tüketim kalıplarında esaslı değişimler ile ülkelerarası kalkınmışlık farklarının hızla giderilmesi için özellikle gelişmiş ülkelere önemli görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Settlement of the environmental problems and removing the pollution, both are threatening the future of the humanity and gradually becoming the problem of the existence of the life, and protection of the natural values should be considered as important. Protection of the environmental values and transfer to the next generations are not only possible with the efforts of the governments and implementations of the policies with regard to the protections. Sometimes, it is even becoming necessary to protect the environment against the decisions taken by the government to sustain the development. This difficult job is based on the success of the active civil organizations. Strong public opinion to be created by the individuals organized under the roof of the voluntary civil organizations bearing universal rules of the democracy and having supreme consciousness of citizenship, shall definitely force the governments to take necessary measures and to respect the offset of the protection and use. In Turkey, althogh environmental consciousness is gradually getting higher, designing a continuous public opinion to protect the environmental values is still out of question. Need for administrative and legal change is still going on. Particularly developed countries will undertake very important duties in order to provide rapid release of fundamental changes and differences in the life-style, production-consumption and development between the countries.