Kırşehir türkülerinin hikayeleri
The Stories of Kırşehir folk songs
- Tez No: 120518
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 481
Özet
467 ÖZET Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalında yaptığımız bu yüksek lisans çalışması,“Kırşehir Türkülerinin Hikâyeleri”başlığı altında yapılmıştır. Çevrede söylenen meşhur türkülerin hikâyeleri de çalışmaya dahil edilmiştir. Konuyla ilgili kaynaklarda, daha önce geniş muhtevalı bir çalışmanın yapılmadığını gördük. Başta yaptığımız bu kaynak taramasından sonra, sahaya yönelik araştırmamıza başladık. Kırşehir ilinin bütün Türkmen köylerini dolaştığımız gibi Türk Halk Müziğinin hâlâ zengin bir şekilde yaşatıldığı, bazı meşhur türkülerin doğduğu civar köy ve kasaba merkezlerinde çalışmamızı sürdürdük. Hacıbektaş, Avanos, Gülşehir gibi Nevşehir ilçeleri ve bazı köyleriyle Kırıkkale'nin Keskin ilçe merkezi ve köyleri, Yozgat Yerköy ilçe merkezi ve bazı köyleri, Ankara, Şereflikoçhisar merkez ve birkaç köyü, Beypazarı ilçe merkezi, Gölbaşı, Haymana, Bâlâ merkez ve bazı köyleri çalıştığımız yerleşim birimlerinin belli başlılarıdır. 2001 yılının Mart ayından itibaren aynı yılın Eylül-Ekim aylarına kadar, hedef sahamıza 8 defa araştırmaya gittik. Bunlardan birinde hiç ara vermeden söz konusu sahada 15 günlük çalışma yaptık, ikâmet etmekte olduğumuz Ankara'dan yola çıkarak, özel otomobilimizle 10 bin km. 'ye yakın yol kat ettik. Araştırma sahamızdan başka İstanbul, İzmir, Kayseri, Erzincan vb. bazı il merkezlerindeki kaynak kişilerle de telefon ve mektupla bağlantı kurduk. Bütün yöre sanatçılarıyla görüşmeler yaptık. Tezimiz, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, yazılı kaynaklardan istifade ederek hazırladığımız bölümdür ve Kırşehir Tarihi kısaca ele alınmıştır. İkinci bölümde Kırşehir yöresi Türk halk müziği ile ilgili bilgiler verilmiştir. Tezimizin üçüncü ve son bölümü en hacimli bölüm olup, Kırşehir ve çevresindeki türkü hikâyelerinin derlenip yazıldığı bölümdür. Bu bölüme ayrıca, yöreye ait yazılı kaynaklardaki türkü hikâyeleri de eklenmiştir. Değerlendirme ve sonuç bölümünden sonra İndeks, kaynak kişilere sorulan soruların yer aldığı“Ek”kısmı ve Türkçe İngilizce özet ile yüksek lisans tezimiz tamamlanmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
468 ABSTRACT This research with the title“The Stories of The Folk Songs in Kırşehir”has been done at the Department of Turkish Folk Literature of the Institute of SocialSciences of Gazi Univirsity. It includes not only the folk songs in Kırşehir but also the famous folk songs and the stories of neigboring regions, which are also known in the region. When we searched the previous researches, we found out that such a wide work had not been done earlier on. After we finished searching the documents, we started to work in the field.We worked in all Turkmen villages in Kırşehir and went on in the other neigboring villagesand towns where the tradition is still alive and some of the famous songs have been originated. The main towns and villiages we worked in are some villiages and the towns in Nevşehir such as Hacıbektaş, Avanos, Gülşehir and the villiages of the town Keskin and in Keskin itself inKinkkale, in Yozgat, in Yerköy and in some villiages, in Şereflikoçhisar (Ankara) and a few villiaages, in Beypazarı, in Gölbaşı, in Bala, in Haymana and in Kırıkkale. We began to visit the region in March of the year 2001 and ended in September in the same year. We had 8 visits for two or three days. We also had a 15 day long work in the region. We had the journey of 10. 000. km by our own car and we started in Ankara where our residence is. We contacted the people who are sort of the source of the research, by mail and phone, who moved from the region to Ankara, Istanbul, Kayseri or Erzincan. We had face to face interviews with the ones who live in Ankara. We also interviewed the local or proffesional musicians. The anonymous stories were told by the people in the field and the rest by the locals and the proffesionals. We spoke with all the Turkish folk musicians who came from Kırşehir. We had the chance to have a look in the acnhive and to use the previous interviews of the ones who passed away. This research has got three chapters. The first chapter is the short history of Kırşehir which is based on the written documents. In this chapter, in