Türk işletmelerinin, globalleşme sürecindeki yeni sorumluluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of new responsibilities of the Turkish administrations within the globalism period
  1. Tez No: 120668
  2. Yazar: MEHMET ERDAL BAYTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Birinci bölümde, globalleşmenin tanımı, tarihçesi, yapısı ve bu akımın gerçekten kapitalizmin genişlemesi amacıyla Önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik bir çaba olup olmadığı, değişik görüşlerle ortaya konmaya çalışılmıştır. Globalleşmenin, doğal bir süreç olduğu konusunda uzlaşılmıştır. İnsanların kaliteye verdikleri önemin, artmasıyla yeni teknolojik birikimleri kullanmak istemeleri, globalleşmeyi doğurmaktadır, özellikle, bilgi teknolojisinin muazzam gelişmesi, globalleşmeyi geliştirmektedir. İyi malı, uzakta olsa bile almak isteğine kolaylıkla kavuşulmaktadır. Hem internet gibi sanal ortam piyasası, hem de modern ulaşım olanaklarıyla globalleşen şirketlerin yapıları değişmektedir. Dünya Ticaret Örgütünün (WTO) aktifleşmesi sonucunda, günümüz dünyasında fiziki sınırların iyice kalkması sözkonusudur. Serbest dolaşımın, kolaylıkla yapılabilmesi amaçlanmaktadır. Bu bölümün sonunda, çok uluslu şirketlerin getirdikleri, götürdükleri ifade edilerek, önlenemez bir süreçten kazançlı çıkmak gereği sonucuna ulaşılmıştır. İkinci bölümde, şirket kültürü üzerinde durulmuştur. Yönetimle ilgili eski alışkanlıklar, anlayışlar irdelenmiştir. Yeni yönetim yapılan anlatılmış, yeni stratejiler ve Modern tekniklerden bahsedilmiştir. Problem tanımlama, analiz, tekrar tanımlanması, ele alınmıştır. İşletmelerde kriz yönetimi, SWOT ve PARETO analizinden, Parkinson kanunundan, Beyin fırtınasından ve değişim yönetiminden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde işletmelerin karşı karşıya bulunduğu riskler ve krizler ortaya konulmuştur.Kurumsallaşma yoluyla bunların atlatılabileceğine değinilmiştir. Etkin ekip yönetiminin önemi vurgulanmıştır. Yaratıcılık.Yüksek performanslı team oluşturma, yardım edici ilişkileri geliştirme ve işletme evliliklerinden bahsedilmiştir. Uluslararası tahkim kanunu bu çalışmaya konulmuş, yorumu yapılmıştır. SONUÇ'ta : Çalışmanın tümü üzerinde değerlendirmeler yaparak globalleşmenin Türkiye'deki işletmeler üzerinde ne gibi yeni sorumluluklar getirdiği ifade edilmiştir. Türk işletmelerinin dış pazarlara mutlaka açılmaları ve toplam kaliteye vermeleri gereken önem vurgulanmıştır, özellikle marka yaratmanın ve büyük düşünmenin, çalışmamın ana öğeleri olduğu aktarılmıştır. Nihayetinde bu çalışma, AR-GE çalışmaları ve inovasyonun devletimizce desteklenmesinin gerekliliği üzerinde durmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first section, definition and the history of globalism, it's structure and whether if this trend is the effort to abolish the handicap through the spread of capitalism is tried to be given with different views. It is reconciled that getting globalism is a natural process. Having been giving more importance to the quality, globalism has come out peoples wants to use new technological accumulations. Especially, The incredible development of the knowledge technology is helping to develop globalism. A good quality product can be reachable, easiliy, even its far away. Both as internet, market of conjectural environment and with the possibility of modern transportation, which are making global companies change their structures. As WTO' s getting active.today.it's thought strongly that the physical border should be abolished If s aimed that the free circulation can be done easily. At the end of this section, the things they have token away by the companies with multy nations are expressed to have the necessity of coming out profitable from unpreventable time period. In the second section, the subject is about the culture of the company, and also the old addictions and intelligence of the companies are examined. New administration structures and strategies are explained, along with modern techniques.The problem definition, analysis, redefinition, are examined. The crisis at the companies about the administration and the analysis of SWOT and PARETO, the Parkinson law, the brain storming and administrating of variation subjects are discussed. In the Third section, the risks and crisis which the business administrations come face to face are brought forward. It's defended that, by getting foundational.these can be put off. The importance of active team administration is mentioned. Creativity, to form a high performance team.to develop a helping relation and the administration marriages are told.The international arbitration laws are put exactly to this work and the interpretation is done. Asa result, The whole evaluation of this work is done and what kind of new responsibilities of the globalism, brings over the business administrations in Turkey.The exact need of opening out to the outer markets for the Turkish administrations is defined. It's said that, there should be an importance given to the total quality. Especially the idea of to create a trademark and to think bigger are the main subject of my work, belief and idea's given. At the end of this work's considered that Research-Development studies and innovation.tehere's necessity of the support by our state.