Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanlarının yapı ve muhteva bakımından incelenmesi
Analysing the novels of Yakup Kadri Karaosmanoğlu according to structure and content
  1. Tez No: 120702
  2. Yazar: SONER AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmada Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanları“yapı”ve“muhteva”bakımından incelenmiştir. Çalışmanın amacı Yakup Kadri'nin romanlarında“mekân”,“zaman”,“roman kişileri”gibi roman unsurlarının metni oluşturmak için ne şekilde organize edildiklerini saptamak, belirgin biçimde öne çıkan temaları tespit etmek ve bunların doğrultusunda romanlarının estetik değerini belirlemektir. Yöntemimizi ise Rus Biçimciliği, Yeni Eleştiri gibi eseri merkez alan yaklaşımlar belirlemiştir. Giriş bölümünde“Yapı”kavramının kuramsal çerçevesi çizilmiştir. Birinci bölümde“yapı”kavramının ışığında romanların ayrı ayrı incelemesi yapılmıştır.“İkinci”bölümde ise ilk bölümde incelenen romanlardaki ortak yapı unsurları saptanmıştır.“Üçüncü”bölümde romanlarda ağırlıklı olarak kullanılan temalar belirlenmiştir.“Sonuç”bölümünde birinci ve ikinci bölümlerde elde edilen veriler birbirleriyle ilişkilendirilerek, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanlarını estetik seviyeyi ulaştıran unsurların neler olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak Yakup Kadri'nin roman anlayışını oluşturan biçimsel değerlerin, hem Türk Edebiyatı'nda roman geleneğinin, hem de kendisine has bir takım üslûp ve fikir özelliklerinin etkisiyle oluştuğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the novels of Yakup Kadri Karaosmanoğlu are tried to analysed according to concepts of“structure”and“content”. The aim of this study is to find out how the elements of novels of Yakup Kadri, like“time”,“place”and“characters”, are organized to form the text and related to this, designate the esthetical value of his novels. The aproaches which puts the text into the center of critism like Russian Formalizm and New Critisism draw the outline of our method. In the“introduction”part the theorical frame of the concept of“structure”is drawn out. In the“first”part under the light of the concept of“structure”, the novels are analysed one by one. In the“second”part, the common elements of“structure”of the novels which are anaJised in the first part are figure out. In the“third”part the dominant themes are ascertained. In the last part, relating the datas which are reached in the first and second part to each other, the elements which raise the novels of Yakup Kadri to the esthetical level is find out. As a result, ifs ascertained that the formal values which built up the Yakup Kadri's novel understanding is formed by the effects of both the Turkish novel tradition and his original style and thoughts.