Çokuluslu işletmeler, ortak girişimler ve Kırgız Cumhuriyetinde uygulamaları
Multinational corporations, joint ventures and the practices in Kyrgyz Republic
  1. Tez No: 120701
  2. Yazar: BAİYSH SABYRBEKOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sabyrbekov, Baiysh, Çokuluslu İşletmeler, Ortak Girişimler ve Kırgız Cumhuriyetinde Uygulamaları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Y. Doç. Dr. Yalçın Karatepe, 79 s. ÖZET Büyüyen uluslar arası ortak girişim yatırımları son dönemlerde uluslar arası iş çevresindeki genel değişimlerin biri olarak görülmüştür ve çokuluslu işletmelerin bir ülkeye girmeleri için en popüler anlam ifade etmektedir. Bu tip işbirliği faaliyetleri çokuluslu işletmelerin ve ortaklarının,özellikle gelişmekte olan ülkelerin yerel endüstriyel gruplarının, iş stratejilerinin önemli parçası olmuştur. Ayrı yatırım kararlarına göre doğrudan yabancı yatırımlar için bir çok sebep vardır. Böyle faaliyetler için uluslar arası iş literatüründe tanımlanan genel kolaylıklar: rekabetçi piyasa içinde şirketin stratejik pozisyonunu iyileştirmek, potansiyel rakipleri birliğe dahil ederek rekabeti engelleme, ana şirket için dikey veya yatay bütünleşme fırsatları sağlamak, şirketin bilgi yada iş kültürünü paylaşma veya elde etme, işe ait maliyetleri kısaltmak ve /inansal ve politik riski azaltmaktır. Ortak girişimler yükselen namına rağmen hem yöneticilerin hem iş adamlarının gözlem ve tecrübelerine dayanarak, bu tip organizasyonların karışıklıksız olmadığını öne sürerler. Bu karışıklıklar eğer göz ardı edilirse bazı zorluklara neden olabilir. Bir çok çalışmalar ortak girişimler ortakları arsındaki yüksek orandaki ayrılıklara dikkat çekmiştir. Ortak girişim faaliyetinde karşılaşılan bazı problemler şunlardır:ortakların beklentilerinin birbirine uyuşmazlığı, amaçların birbirine uyuşmazlığı, ortaklar arasında güç ve kontrolün yersiz ayrılımı ve ortaklar arasındaki zayıf işbirliğidir. Ortak girişimlerin başarısı ise hedeflere ulaşma, ortaklar arasında iyi münasebetler ve sorumlulukların eşit paylaşımına bağlıdır. Kırgız Cumhuriyeti kırk dokuz yıl Rus Çarlık yönetimi altında ve yetmiş bir yıl Sovyet idaresinde kalmıştır. Egemenlikten günümüze Kırgız Cumhuriyeti iç ve dış ticaretin liberalleşmesi, küçük firmaların özelleştirilmesi, fiyat ve faiz oranları konuları ile doğrudan yabancı sermaye yatırımları konusunda köklü bir liberalleşme ve dışa dönük kalkınma gayreti içine girmiştir. Kırgız Cumhuriyeti hükümetinin, köklü ekonomik ve politik reformlar yapmak hususundaki istekliliği, başta gelen uluslar arası kurumların, devletlerin ve çokuluslu işletmelerin ilgisini çekti ki bu küçük Orta Asya devletine, önemli uluslar arası yatırımların yapılmasına neden oldu. Ancak Kırgız Cumhuriyeti Sosyalist Ekonomiden Serbest Pazar Ekonomisine geçişte, yabancı sermaye mevzuatını geliştirmede, büyüme hızında negatiften pozitive geçmede, enflasyonla mücadelede, gümrük ve vergi reformlarında büyük gayretler göstermiş olduğu halde, mevcut kanunların belirsizliği ve yetersizliği, birbirleri ile çelişen yasal hükümler ve zayıf uygulamalar, ilaveten bütün geçiş dönemi ekonomilerinde olduğu gibi yolsuzlukların had safhada bulunması doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının veya ortak girişim faaliyetlerinin uygulamada başarılı olmalarına engel olan temel sorunlar olarak göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sabyrbekov, Baiysh, Multinational Corporations, Joint Ventures and the practices in Kyrgyz Republic, Master's Thesis, Advisor: Y. Doç. Dr. Yalçın Karatepe, 79 s. SUMMARY Increased international joint venture activity was seen as one of the major changes in international business environment in the last period, and are popular means of entry for multinational companies. This type of co-operative operations has also become an essential part of business strategies of multinational companies and their partners, particularly local industrial groups of developing countries. There are more motives for foreign direct investment than there are separate investment decisions. The major advantages identified for such operations in the international business literature are: to improve a firm's strategic position in a competitive market place, to block competition by turning potential competitors into allies, to provide horizontal or vertical integration opportunities for parents, to acquire or share a firm's knowledge or business culture, to reduce transaction costs, to reduce the financial and political risk. Despite the increasing popularity of joint ventures, experiences and observations of businessmen and managers alike suggest that this type of organisations are not complication free. These complications may cause some distinct disadvantages, if they are ignored Many studies have pointed out the high rate of divorce between joint venture partners. Some problems faced in joint venture operations are the incompatibility of partners' expectations, the incongruence of goals, the improper division of power and control between partners, and poor cooperation between partners. While above statements are negative parts of this relationship; positive side reflects common interest, well-balanced relations between partners and thus sharing the responsibilities equally. Kyrgyz Republic was under administration of Tzar of Russia for forty nine years, and Soviet management for seventy one years. From independence up to now the Kyrgyz Republic has tried to liberalise fundamentally many areas such as interior and foreign trade, privatisation of small companies and to open its markets to foreign direct investments. The willingness to do economic and politic reforms of the Kyrgyz Republic has attracted attention of international institution, states, and multinational companies, this case was cause to attract investors into the Kyrgyz Republic. While it has been passing from Socialist Economy to Liberal Market Economy failures in developing foreign capital legislation, in struggling with inflation, in decreasing of developing level and also although it has done uphill efforts in customs and tax reforms, vast uncertainity and lack of current rules still exists, besides as it has happened in all developing countries existence of high level corruption has caused to fail operations of foreign direct investments and joint ventures in Kyrgyz Republic.