Homeros destanlarında aile yapısı
The family structure in Homeric epics
- Tez No: 120703
- Danışmanlar: PROF.DR. CANDAN ŞENTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
171 ÖZET Homeros Destanlarında aile yapısı konulu tez çalışmasının amacı İlias ve Odysseia destanlarında ortaya koyulan aile modellerini incelemektir. Tez çalışmasının kapsamının ortaya koyulduğu Giriş bölümünün ardından Sözlü Gelenek ve Homeros'a değindikten sonra İlias ve Odysseia'nın konusu açıklanır. Homeros'un anlattığı toplumun siyasal ve sosyal yapısının anlatıldığı bölümde aile yapısına ışık tutacak ve destan içerisinde ailenin yerinin belirlenmesinde yardımcı olacak bilgiler verilmiştir. ///'as'ta Aile Yapısı bölümünde Akha ordusunda söz edilen aile yapısına ve Troia bağlaşıklarının aile yapışma değinildikten sonra Troialıların aile yapısı üzerinde durulmuştur. Odysseia 'da aile yapısı bölümünde Odysseus'un yolculuklarında karşılaştığı aileler, Telemakhos'un yolculuklarındaki aile yapıları ve Odysseus'un ailesine kavuşması üzerinde durulmuştur. Aile yapısı içinde kan davasının yeri ve Aile yapısı içinde evliliğin yerine değinildikten sonra İlias ve Odysseia destanlarındaki ev yapısı, aile yapısında evin yeri ve Homeros çağı evinin yapısı ve çalışanları ve bunun ardından çalışmanın sonuçlan açıklanmıştır. Homeros destanlarında aileye çok büyük saygı duyulduğu ve büyük bir sevgi beslendiği görülür. Anne ve baba kutsaldır. Akrabalık ilişkilerinde saygılı ve sevgili bir paylaşım gözlenir. Evlilik kurumuna değer verilir ve evlilik ilişkilerinde saygı, sevgi ve özen görülür. Evlat sevgisi bu bağlamda önem kazanır. Yaşadığı toplumdan daha üstün bir toplumu dile getiren Homeros, bu toplum içerisindeki aile değerlerine ve aile yapısına da değinmiş, Homeros destanları aracılığıyla dile getirdiği bu aile yapıları günümüze dek ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
172 ABSTRACT The aim of the thesis about“The family structure in Homeric epics”is to examine the family models in Iliad and Odyssey. After the Introduction part, in which the scope of the thesis has been put forward, some explanations are made about Homer, Oral Tradition and the themes of Iliad and Odyssey. In the part, in which the political and social structure of the society that Homer has been explained, informations which would be helpful for explaining the family structure and for determining the place of family in the epics, have been given. In the part named“The family structure in Iliad'' information about the family structure mentioned in Achaean Army, Trojan Allies and then the family structure of Trojans have been given. In ”The family structure in Odyssey the families that Odysseus met during his vocations, the family structures in the vocations of Telemachus, and regaining of Odysseus to his family has been mentioned. After giving information about the place of blood-feud and the place of marriage in the family structure, structure of the houses in Iliad and Odyssey, the place of the house and the house maids of the family and finally the results of the research have been explained. In the epics of Homer, it can clearly be seen that the family is respected and loved extremely. The mother and father are both sacred. A respectful share between the relatives is observed. Marriage is very important and the relations between the partners are also very respectful. At that sense the love of children becomes extremely important. Homer, who mentioned about a society which is superior then the society he had lived in, had also mentioned about the family values in that society and the