Para krizleri ve Türkiye örneği
Currency crises and the Turkish experience
  1. Tez No: 120708
  2. Yazar: ANIL AKÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gelişmekte olan ülkelerde para krizlerinin hangi faktörlerden kaynaklandığı, hangi koşullarda ortaya çıktığı incelenmektedir. Burada para krizleriyle ilgili teorik ve ampirik çalışmalardan yararlanılarak genel olarak gelişmekte olan ülkelerde ve özel olarak da Türkiye'de yaşanan krizlerle ilgili önemli dersler çıkarılabileceği vurgulanmaktadır. Türkiye'de 1994 ve 2000/2001 krizlerinin ortaya çıkışında, diğer gelişmekte olan ülke örneklerinde olduğu gibi, ekonomik temellerdeki bozulma, beklentilerdeki değişiklik ve finansal piyasalarda yaşanan sorunların rol oynadığı gösterilmektedir. Ekonometrik tahminlerde de bu faktörlerden bazılarının anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. İki kriz öncesinde finansal piyasalarda baskıyı ve kriz olasılıklarını artıran faktörleri belirleyebilmek amacı ile üç farklı dönem için hesaplanan finansal baskı endekslerinin bağımlı değişken olduğu denklemler ve kriz aylarında bir diğer aylarda sıfır değerini alan endeks tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçlarına göre cari işlemler dengesi, M2/rezervler oranının birinci farkı, reel faiz oranı, sermaye hareketleri istatistiki olarak anlamlı bulunan ve Türkiye'de krizlerin öncü göstergesi olarak kullanılabilecek değişkenlerdir. Çalışmada vurgulanan bir diğer nokta ise Türkiye'de gelecekte krizlerin sıklığının ve maliyetinin azaltılması için gerekli önlemlerin alınmasının gerekliliğidir. Ekonomik temellerde kalıcı bir iyileşme sağlanmadığı, bankacılık sektöründeki sorunlar çözülmediği sürece gelecekte daha yüksek maliyetli krizlerin yaşanılması kaçınılmaz olacaktır. 154
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is based on the analysis and assessment of the factors and conditions that lead to the currency crises in developing countries. In light of the existing empirical and theoretical studies on currency crises, some conclusions can be drawn from the currency crises occurred in developing countries and particularly in Turkey. The deterioration of the economic fundamentals, expectations and the problems encountered in financial markets are highlighted. Those are deemed to be the main factors behind the 1994 and 2000/2001 crises in Turkey as well as the ones encountered in many other developing countries. Most of these factors are founded as statistically significant in the study. In order to determine the factors that increase the possibility of the crises and the pressure in financial markets before 1994 and 2000/2001 crises, two different equations are estimated. The dependent variable of one of these equations is a financial pressure index. In addition, a monthly zero-one index, in which“one”indicates the months in crises and“zero”indicates the months without crises, is also explained. Based on the estimations, current account ratio, the first difference of M2/reserves ratio, real interest rate, capital account are statistically significant variables which could be considered as leading indicators of crises in Turkey. Another point stressed in the study is the importance of the measures to be taken to decrease the sequence and the cost of possible future crises. In the absence of measures to provide a lasting improvement in the economic fundamentals and to alleviate the problems of the banking sector, crises with higher costs appear to be inevitable for the future. 155