Avrupa Birliği'nde ortak dış politika ve güvenlik politikasının oluşumu
The formation of the common foreign and security policy of the European Union
  1. Tez No: 120709
  2. Yazar: İRFAN KAYA ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜNUĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Çalışma, Avrupa Birliği'nde Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikası 'run (ODGP) oluşumunu incelemekte olup, konu beş bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde, sorunun teorik boyutu üzerinde durulmuş, öncelikle“ortak dış politika”ve“güvenlik”kavramları tanımlanmıştır. Ardından Avrupa bütünleşme teorilerinde ODGP'nin yeri saptanmış ve çalışmanın teorik boyutunu oluşturan Klasik Uluslararası İlişkiler Kuramı (Realist Teori) temel argümanları incelenmiştir. İkinci bölümde Avrupa Topluluklarında“ortak savunma politikası”ve“ortak dış politika”nın tarihsel gelişimi ele alınmıştır. İkinci Dünya Savaşının ardından Avrupa genelinde ve AT içerisinde bu alanda kaydedilen gelişmeler özetlendikten sonra Avrupa Siyasi İşbirliği mekanizmasının oluşumu ve temel özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölüm, Maastricht ve Amsterdam Antlaşmaları ve müteakip zirve kararları ile şekillenen ODGP'nin temel özelliklerini ve oluşum sürecini ele almaktadır. Bu bölümde ODGP'nin içeriği, gelişimi ve sınırları kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.Bu bölümün son başlığında ise henüz oluşum aşamasında olan Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası ele alınmış, AB'nin NATO ve BAB ile ilişkileri irdelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünün konusu ODGP karar alma mekanizmasıdır. Bu bölümde sürece katılan aktörler ve ODGP araçları ele alınmıştır. Beşinci bölümde ise ODGP uygulamalarına örnek olarak Arap-İsrail çatışması ve Yugoslavya'nın dağılması incelenmiştir. Çalışmanın sonunda konu değerlendirilmiş; Topluluklar karar mekanizmasının dışında tutulan ve halen hükümetlerarası düzeyde işleyen ODGP'nin etkinlik ve gelişiminin hangi faktörlere bağlı olduğu tespit edilmiştir. 209
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study deals with the formation of the Common Foreign and Security Policy (CFSP) of the European Union, and consists of five chapters. Chapter one focuses on the theoretical aspects of the subject, and defines the concepts of“common foreign policy”and“security”. Then it goes on to define the place of CFSP within the European integration theories and study the basic arguments of the Classical Theory of International Relations (Realist Theory), which constitutes the theoretical dimension of the study. In chapter two, historical development of the“common security policy”and "common foreign policy'' the European Communities. Having summarized the developments in Europe in general and the EC in particular following World War II, the formation and basic characteristics of the European Political Cooperation is studied. The third chapter deals with the fundamental features and formation of CFSP that has taken shape with the treaties of Maastrich and Amsterdam and subsequent summit resolutions. The nature, development and boundaries of CFSP are studied in detail. Under the last heading of this chapter the newly developing European Security Defense Policy, and EU's relationships with NATO and WEU are examined. The subject of chapter four is the decision-making mechanism of CFSP. Actors participating in the process and CFSP's tools are dealt with. In the last chapter, the Arab-Israeli conflict and Yugoslavia's disintegration are studied as practical cases of CFSP. At the end of the study the an evaluation of the subject is given. And finally, a judgment is made as to what factors will determine the efficiency and development of CFSP which is currently an intergovernmental process and kept outside the EU's decision-making mechanism. 210