Kadınlarla ilgili Kur'an yorumlarının değerlendirilmesi ve yeni bir yaklaşım denemesi
The Assesment of the comments on Qur'na refering to the women and an attempt of a new approach
  1. Tez No: 120707
  2. Yazar: ESENGÜL SÜRER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET SÜRER, Esengül, Kadınlarla İlgili Kur'ân Yorumlarının Değerlendirilmesi ve Yeni Bir Yaklaşım Denemesi, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Salih Akdemir, VI, 213 s. Kur'ân, kadın ve tefsir çerçevesinde geçen bu çalışma iki bölüm üzerine kurulmuştur. Araştırmamızın birinci bölümünde kadınlarla ilgili klasik ve çağdaş yorumlar tespit edilerek bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. İlk olarak kadim tefsirlerdeki yorumları inceledik. Bu tefsirlerde genel olarak kadın karşıtı bir söylem kullanılmıştır. Erkeklerin yaratılıştan üstün ve asıl insan olduğu, kadınların ise zihinsel eksik, fiziksel zayıf ve ikincil varlık oldukları yönünde yorumlar yapılmış ve kadınlar fitneyle ilişkilendirilerek toplumdan soyutlanmaları gerektiği şeklinde açıklamalarda bulunulmuştur. Geçmiş ulemanın bu şekildeki yorumları Kur'ân 'm bütünlüğüyle ve Hz. Peygamberin kadınlara yönelik uygulamalarıyla bağdaşmamaktadır. Onlar yetiştikleri dönemde dünyaya damgasını vurmuş olan ataerkil zihniyetin ve değişik kültürlerin (isrâiliyât) etkisinde kalmışlardır. Dolayısıyla bu görüşlerin bugün için bir bağlayıcılığı yoktur. Çağdaş düşünürler ise kadınlarla ilgili ayetleri selefleri gibi yorumlamazlar. Hatta onları katı bir şekilde eleştirirler. Çağdaş yorumcular, Kur'ân'da kadın konusunu problemler düzeneğinde ele almışlardır. Şahitlik, miras, çok eşlilik ve boşanma gibi eleştirilere maruz kalan konuları, ayetlerin bağlamı, Kur'ân 'in bütünlüğü, indiği dönemin tarihsel ve kültürel şartları gibi hususları göz önünde bulundurarak çözmeye çalışmışlardır. Araştırmamızın ikinci bölümünde Kur'ân ve kadın konusunda yeni bir yaklaşım denemesinde bulunduk. İlk olarak kuralcı ve baskıcı yorum ve anlayışlardan uzak olarak Kur' ân' in okunması ve onun huzur, sevgi ve rahmeti esas alan ayetlerinin ön plana çıkarılmasının gereği üzerinde durduk. Kur'ân-ı Kerim, kadın ve erkeği eşit olarak görür, kadını yükümlülük sahibi, yapıp etmelerinin sonucuna katlanacak özgür bir birey olarak tanır. Ayrıca kadının sosyal yaşamda varlık göstermesine, kamu görevi üstlenmesi ve eğitim faaliyetlerine katılmasına bir engel koymaz. Bilakis o, insanın bilinç düzeyini yükseltecek, kendisini gerçekleştirerek dünya ve ahiret mutluluğuna vesile olacak etkinliklere izin verir ve teşvik eder.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SÜRER, Esengül, The Assesment of the Comments on Quran refering to the Women and an Attempt of a New Approach Doctorate Thesis Adviser: Prof. Dr. Salih Akdemir, VI, 213 p. This study within the framework of Qur'an, woman and interpretation is based on two parts. In the first part of our research, the classical and contemporary comments refering to the women were determined and evaluated. First of all, we examined the comments in the ancient interpretations. In these interpretations, in general, a woman opposing argument was used. It was commented that men were primary and superior from birth, wheras women are mentally defective, phisally weak, and it was explained that women should be excluded from society as they were often considered to be related to mischief. The comments of the ancient ulema do not reconcile the integrity of the Koran and the Prophet Muhammad's practices towards women. The ulema was under the impact of the patriarchal mentality which marked their contemporary age, and different cultures (Israeli). Consequently, these opinions are no more binding for today. The contemporary thinkers, on the other hand, do not comment on the Verses of the Qur'an refering to women as their predecessors. Even they criticized the latter severely. Contemporary thinkers deal with the woman issue within the problems mechanism. They tried to analyse the highly critical topics such as witnessing, inheriting, polygamy and divorce, taking into account the context of the Verses of the Qur'an, the integrity of the Qur'an, and the historical and cultural conditions of the period that they were descended. In the second part of our research, we attempted to introduce a new approach towards Qur'an and women subject. First of all, apart from strict and pressive comments and understandings, we underlined the importance of reading of Qur'an and to extract its Verses which base on peace, love and mercy. Qur'an sees woman and man equal; and defines the woman as responsible, a free will individual who must bear her own practices. Moreover, it doesn't put obstructs on the woman presense in social life, to undertake public offices, or to participate in training activities. On the contrary, permits and encourages the activities which would raise the understanding level, to realize herself to reach happiness of the world and the Great Beyond.