Fırçasız doğru akım (DA) motorlarının bulanık mantık yöntemi ile kontrolü
Fuzzy logic control of brushless DC motors
- Tez No: 120824
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET FLRÇASIZ DOĞRU AKIM (DA) MOTORLARININ BULANIK MANTIK YÖNTEMİ İLE KONTROLÜ GENÇ, Naci Yüksek Lisans Tezi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Nisan 2002, 99 sayfa Bu tez çalışmasında, fırçasız doğru akım (d. a) motorlarının matematiksel modellemesi üzerinde çalışmalar yapılmış ve elektrik makinalarının kontrolünde yaygın olarak kullanılan kontrol yöntemlerinden PI (Oransal-İntegral) kontrol yön temi kullanılarak bu tip motorların hız kontrolünün simülasyonu yapılmıştır. Çalış manın bir diğer uzantısı da son yıllarda sıkça kullanılan bulanık mantık (Fuzzy Logic) kontrol yönteminden yararlanılarak fırçasız doğru akım motorlarının yine hız kontrolünün simülasyonunun yapılması ve karakteristik sonuçlarının incelenme sidir. Bu çalışmada dile getirilen her iki kontrol yönteminden elde edilen teorik sonuçlara ve simülasyon sonuçlarına göre fırçasız doğru akım motorları için, bulanık mantık yöntemi ile kontrolünün PI kontrol yöntemine kıyasla daha hassas olarak gerçekleştirilebileceği ve bu yöntemde içerilecek ölçüm hata düzeyinin de yine dik kate değer boyutlarda azaltılabileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler : Fırçasız doğru akım motoru, Bulanık kontrolör, PI kontrol, Bulanık mantık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FUZZY LOGIC CONTROL OF BRUSHLESS DC MOTORS GENÇ, Naci M. Sc, Electrical-Electronical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK April 2002, 99 pages In this study, the brushless direct current (d.c) motor models have been performed mathematically. Later, the simulation of speed control of brushless d.c motor has been made by using PI control method employed extensively to control the electrical machines, and its charasteristic results were investigated. In addition, the simulation of speed control of brushless d.c motors has been made by known sensitivity and frequently used, fuzzy logic control method and its characteristic results were investigated. Accoding to theorice and simulation results obtained by these two methods, the fuzzy logic control was found to be more sensitive compared to PI control method. Furthermore, the error in this method was also found to be reduced to a considerable level. Key Words : Brushless d.c motor, Fuzzy control, PI control, Fuzzy logic. m