Client-server communication in remote control
Uzaktan kontrolde istemci-sunucu iletişimi
  1. Tez No: 120854
  2. Yazar: ROYA CHOUPANİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
öz Cihazların uzaktan kontrolunda istemci sunucu iletişim modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın temeli, kontrol verilerinin transferi için internet ortamının kullanılmasına dayanmaktadır. İnternet üstündeki istemci sunucu modeli, istemci bilgisayara bağlantıyı sınırlamaktadır ve istemci tarafındaki platformun bilinmemesi bu modelin dezavantajıdır. Bu problem platform bağımsız programlama ve Java Applet'leri aracılığı ile çözülmüştür. TCP/IP protokolünün uygulama katmanında bulunan soket arayüzü kullanılarak istemci ve sunucu arasında güvenilir bağlantı kurulmuştur. Sunucu tarafında, istekte bulunan istemci İP adreslerini kontrole dayanan bir güvenlik metodu kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
Abstract The client server communication model has been used in remote controlling of devices. The main feature in this study is that the Internet has been used as the common media to transmit controlling data and receive information. Client server model on the Internet restricts the access to client computers and has the disadvantage of unknown platform on the client side. This problem has been solved by means of platform independent programming and Java applets. Socket interface available in application layer of TCP/IP protocol suit has been used to establish reliable connection between clients and server. Security issues have been dealt with in the server side by checking the IP addresses of requesting clients.