Aktif çamur sistemindeki mikrobiyolojik sorunların tanımlanması ve bunların kinetik kontrolü
Identification and kinetic control of microbiological problems in an activated sludge system
- Tez No: 120882
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AKTİF ÇAMUR SİSTEMİNDEKİ MİKROBİYOLOJİK SORUNLARIN TANIMLANMASI VE BUNLARIN KİNETİK KONTROLÜ İsmet Vecih DÜNDAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Koray HAKTANIR Aktif çamur sistemi yeryüzündeki en yaygın biyoteknoloji uygulamalarından birisi olup, bu alanda yapılan ve geçmişi XX. yüzyılın basma kadar uzanan araştırmalar sonucu önemli bir bilgi birikimi oluşmuştur. Bununla birlikte söz konusu atıksu arıtma teknolojisi Türkiye için oldukça yeni bir alan olup, 1990'lı yılların sonuna kadar az sayıdaki bazı küçük ölçekli endüstriyel atıksu arıtma tesisleri dışında uygulama olanağı bulamamıştır. Bu nedenle de aktif çamur süreçlerinin ülkeye özgü iklimsel ve coğrafi koşullarda işletilmesiyle ilgili elde fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada 1999 - 2001 yıllan arasında Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi'nin (AMAAT) aktif çamur sisteminde çeşitli işletme koşullarında karşılaşılan mikrobiyolojik sorunlar incelenerek bu alanda ülkedeki bilgi birikimine katkıda bulunulmak amaçlanmıştır. Aktif çamur sistemindeki mikrobiyolojik süreçler oldukça karmaşıktır ve birçok faktör tarafından etkilenmektedir. Dolayısıyla aktif çamur sistemlerinde çok farklı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çalışmada konvansiyonel aktif çamur sisteminde meydana geldiği bilinen sorunların tamamına yakım çözüm yollarıyla birlikte gözden geçirilmiş, bu bilgilerin ışığı altında AMAAT'nin aktif çamur sisteminde üç yıl boyunca yaşanan mikrobiyolojik sorunlar tanımlanarak nedenleri irdelenmiş ve kontrol yöntemleri tartışılmıştır. Buna göre tesiste oluşan mikrobiyolojik sorunlar ortaya çıkma sıklığına göre; ipliksi mikroorganizmaların aşırımiktarda çoğalması sonucu meydana gelen ipliksel çamur şişkinliği (filamentous bulking), ipliksel köpüklenme (filamentous foaming), noktasal topak oluşumu (pin point floc), topakların dağınık gelişimi (dispersed growth) ve hücre dışı salgılar nedeniyle oluşan salgısal çamur şişkinliği (slime bulking) olarak saptanmıştır. Adı geçen sorunlardan ipliksel çamur şişkinliği ve ipliksel köpüklenme dışındakiler daha ender olarak gözlemlenmiştir. Yapılan mikroskobik incelemeler sonucunda bulunan şişkin çamur oluşumuna ve aşırı köpüklenmeye neden olan ipliksi organizmalar şunlardır: Microthrix parvicella, Nostocoida limicola I-II, nocardioform aktinomisetler, Eikelboom tipleri 1851, 0041 ve 0675. Çalışmada tesisin mevcut olanakları kullanılarak söz konusu mikrobiyolojik kökenli işletme soranlarının kontrolü amacıyla kullanılan kinetik ve diğer kontrol yöntemlerine yer verilmiş, ayrıca çözümlerine ilişkin çeşitli öneriler de ortaya konulmuştur. 2002, 92 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Aktif çamur, evsel atıksu, mikrobiyolojik sorunlar, ipliksi organizmalar, ipliksel çamur şişkinliği, ipliksel köpüklenme, kinetik kontrol, metabolik kontrol
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis IDENTIFICATION AND KINETIC CONTROL OF MICROBIOLOGICAL PROBLEMS IN AN ACTIVATED SLUDGE SYSTEM İsmet Vecih DÜNDAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Koray HAKTANIR Activated sludge system is one of the most widely applied branches of biotechnology dating back to the beginning of the 20* century. Although there is a lot of information gathered on the global scale, for Turkey, this is a rather new technology that could not find the opportunity to spread nationwide until the late 1990s except for a few industrial wastewater treatment plants. There is, therefore, a certain lack of knowledge about operation of activated sludge processes under the country's specific geographical and climatological conditions. Within the framework of this study, it was aimed to contribute to the knowledge in the field by scrutinising the microbiological problems arisen under various operational conditions in the activated sludge system of the Ankara Central Wastewater Treatment Plant (ACWTP) during the period, 1999-2001. The microbiological processes in the activated sludge system are fairly complex and affected by a number of factors. This fact explains why one can encounter with quite different problems when activated sludge systems are in question. In this work, almost all of the microbiological problems known to occur in the conventional activated sludge system were reviewed together with then- proven control methods. Followingly, the problems that occured in the activated sludge system of ACWTP during these three years were mrecognised and then their possible causes were stated. The problems determined during this work were as follows (in order of frequency) : Filamentous bulking, filamentous foaming, pin point floe, dispersed growth, and slime (viscous) bulking. The above stated microbiological problems other than filamentous bulking and foaming arose rather scarcely. By the microscopic examination it was found that Microthrix parvicella, Nostocoida limicola I-II, nocardioform actinomycetes, Eikelboom types 1851, 0041, and 0675 were dominant filamentous organisms responsible for sludge bulking and foaming. In the work, kinetic and other control strategies against microbiologically originated operational problems and the measures taken by utilising the present mains of the plant were assessed. Furthermore, various proposals concerning the solutions for such problems were put forward. 2002, 92 pages Key Words : Activated sludge, domestic wastewater, microbiological problems, filamentous organisms, filamentous bulking, filamentous foaming, kinetic control, metabolic control IV