Büyük Menderes nehri deltası önündeki kıta sahanlığı çökellerinin halosen sedimantolojisi ve jeokimyası: Jeolojik ve antropojenik etkileşimlerinin araştırılması
Halocene sedimentology and geochemistry of the continental shelf off the Büyük Menderes river delta: Investigation of geological and anthropogenic interactions
  1. Tez No: 120934
  2. Yazar: NİLÜFER TURHAN (AKYÜZ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Büyük Menderes Nehri Deltası Önündeki Kıta Sahanlığı Çökellerinin Holosen Sedimantolojisi ve Jeokimyası : Jeolojik ve Antropojenik Etkileşimlerin Araştırılması Nilüfer TURHAN (AKYÜZ) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa ERGİN Ege Denizi'ne doğuda dökülen en büyük akarsu olan Büyük Menderes Nehri'nin oluşturduğu delta önünde yer alan kıta sahanlığında jeolojik ve antropojenik etkileşimlerin araştırılması amacı ile gerçekleştirilen bu çalışma çerçevesinde kepçe ile yüzeysel sediment örnekleri alınarak çeşitli petrografik ve jeokimyasal analizler yapılmıştır. Sediment örneklerinden (deniz tabanının üst 2 cm' si) elde edilen tane boyu, karbonat ve organik karbon analizleri çalışma alanında en az iki farklı kuşaksal bölge göstermektedir. Eski ve yeni Büyük Menderes N. ağızları önünde ve kuzeybatı-güneydoğu yönünde uzanan bir kuşak (Bölge-I) nispeten bol çamur (%88-99), yüksek ve organik karbon (%0.71-0.92) ve az karbonatlı (% 16-23 CaCOz) sedimentler ile örtülüdür. Bu kuşağın daha batısında ve güneyinde bulunan diğer bir bölge (Bölge-JJ) ise nispeten bol çakıl ve kum (%27-52) ve karbonatlı (%26-44 CaCQ3) fakat az organik karbonlu (%0.38-0.59) sedimentler ile örtülüdür. Sedimentlerin karbonat fraksiyonları çeşitli bentik organizma kavkı ve kabuklarından oluşmaktadır. Bölgede değişen hidrodinamik, kaynaksal ve ekosistem koşullarının farklı bileşimde sediment birikimine neden olduğu düşünülmektedir.Sediment bileşimindeki bu petrografik farklılıklar sediment kimyası üzerinde de önemli rol oynamaktadır. Nitekim çakıl, kum ve karbonatça zengin sedimentlerin metal içerikleri de genelde düşüktür. Ölçülen elementlerden Al, Fe, Ca, K, Ti, P, Mn, Ba, Cu, Pb, Zn, Co, Zr, Hf, Ce, V, Rb ve Li miktarları yerkabuğunu oluşturan kayaçların ortalaması ile karşılaştırıldığında normal değerler seviyesinde olduğu tespit edilmektedir. Bu nedenle, bu elementlerin çoğunlukla karasal jeolojik kayaçların ayrışma ürünleri olması gerektiği tahmin edilmektedir. Bununla beraber nispeten yüksek Mg (%1. 44-3.34), Cr (160-237 ppm) ve Ni (77-331 ppm) miktarları ultramafik-mafik ve diğer ofiyolitik kayaçların ultramafik ve mafik türleri ile izah edilebilir. Ayrıca, Hg (28-352 ppb) ve As (11-31 ppm) miktarları da yerkabuğu ortalamasına nispeten biraz yüksektir. Batı Ege'deki yaygın civa maden yatakları göz önüne alındığında, bu metalin sedimentlerde fazlaca bulunması doğal olabilir. Hg ve As'nin kısmen de olsa, zirai ilaç, gübre, deterjan ve kömür kullanımından da gelmesi mümkündür. Çalışma alanında tespit edilen bu genelde normal metal seviyeleri; temel (“background”) değerler ve diğer bölgelere ait antropojenik kökenli metal miktarları ile karşılaştırıldığında, çalışma alanında metal kirliliğinden söz etmek şimdilik zor görünmektedir. 2002, 52 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Büyük Menderes Nehri Deltası, antropojenik, Holosen, Ege Denizi, sediment ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Holocene Sedimentology and Geochemistry of the Continental Shelf off the Büyük Menderes River Delta : Investigation of Geological and Anthropojenic Interactions Nilüfer TURHAN (AKYÜZ) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mustafa ERGİN The objective of this study is to investigate the geological and anthropogenic interactions on the continental shelf off the Büyük Menderes River delta (in the eastern Aegean Sea where the major river Büyük Menderes discharges). In this context, grab and core sediment samples were collected and various petrographic and geochemical analysis were made. The results of grain size, carbonate and organic carbon analysis obtained from the grab samples (top 2 cm of the sea floor) showed, at least two different zonal areas in the studied region. A zone which extends from the older and present Büyük Menderes R. mouth towards northwest-southeast (Area-I) is covered with sediments containing relatively higher mud (88- 99%) and organic carbon (0.71-0.92%) but lower carbonate (16-23% CaC03). Farther west and south off this area (Area-II) is covered with sediments enriched in sand and gravel (27-52%) and carbonate (26- 44%CaC03) but depleted in organic carbon (0.38-0.59%). The carbonate fractions of sediments are derived from various benthic organic remains. It is thought that changing hydrodynamic, source and ecosystem conditions are responsible for the varying sediment composition and sediment types. mThe petrographic differences in sediment composition play also important role on the sediment chemistry. Thus sediments rich in gravel, sand and carbonates contain lesser metal concentrations. The concentrations of the elements determined (AL Fe, Ca, K, Ti, P, Mn, Ba, Cu, Pb, Zn, Co, Zr, Hf, Ce, V, La, Rb and Li) are at average levels when compared with average crustal compositions. Therefore it is believed that these elements must be mostly the weathering products of rocks on the land mass. The relatively higher Mg (1.44-3.34%), Cr (160-237 ppm) and Ni (77-331 ppm) concentrations can be explained by the ultramafic-mafic and ophiolitic rocks cropping out in the Menderes Massif. Also Hg (28-352 ppb) and As (11-31 ppm) contents are slightly higher than those of the earth's crust. When the widely distributed Hg-mineral deposits in the western Aegean region, the presence of higher contents of this metal in the sediments can be expected. It is possible that Hg and As, in part, can also be derived from the use of agricultural products (i.e., herbicides,pesticides), fertilizer, detergant and coal in the region. The generally normal metal levels determined in the study area, when compared with the background values of these metals and anthropogenically-influenced sediments from other regions, suggest that it is difficult to consider the study area, at least presently, as being polluted by heavy metals. 2002, 52 pages Key Words : Büyük Menderes River Delta, anthropojenic, Holocene, Aegean Sea, sediment IV