Çavundur kaplıcası ve dolayının (Çankırı-Kurşunlu) hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of the Çavundur bath and surroundings (Çankırı-Kurşunlu)
  1. Tez No: 120933
  2. Yazar: OKTAY ÇELMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇAVUNDUR KAPLICASI VE DOLAYININ (ÇANKIRI-KURŞUNLU) HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ Oktay ÇELMEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mehmet ÇELİK İnceleme alanında yer alan birimlerden Alt Ilgaz marn, kireçtaşı birimleri geçirimsiz, Üst Ilgaz çakıltaşı, kumlası birimleri geçirimli, _ Sivricek formasyonu volkanik kayaçları yan geçirimli birimlerdir. Üst Ilgaz formasyonu soğuk su kaynaklarını besleyen sığ akifer özelliğindedir. Soğuk su kaynaklarından Yoğsan kaynağı, Üst Ilgaz formasyonundan, Çardak çeşme kaynağı ise Sivricek formasyonundan beslenmektedir. Sıcak ve/veya mineralli suların akifer kayacı ise inceleme alanında yüzeylenmeyen Mesozoyik yaşlı karstik kireçtaşlarıdır. Suların hidrokimyasal ve izotopik Özellikleri dikkate alındığında, sıcak ve/veya mineralli sular sodyum ve bikarbonatlı olup, derin dolaşımlı sulardır. Soğuk sular ise kalsiyum ve bikarbonatlı olup ağ dolaşımlı sulardır. Kuyu başı sıcaklığı 54°C olan, traverten çökelten, Çavundur kaplıcası, sıcak ve mineralli sularının, hesaplanan silis jeotermometrelerine göre akifer sıcaklığı 92.°C'ye kadar ulaşmaktadır. 2002, 69 sayfa ANAHTAR KELİMELER ;. Çavundur kaplıcası, sıcak ve mineralli su, hidrokimya, izotop, jeotermometre.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis HYDROGEOLOdCAL INVESTIGATION OF THE ÇAVUNDUR BATH AND SURROUNDINGS (ÇANKIRI-KURŞUNLU). Oktay ÇELMEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet^ELİK In the investigation area, Alt İlgaz formation composed of marl and limestone is impermeable, Üst İlgaz formation composed of conglomerate, sandstone and mndstone. is permeable, Sivricek formation composed of volcanic rocks, is semi-permeable. Üst İlgaz formation is a shallow aquifer that recharges to cold water springs. Yogsan and Çardak çeşme springs have been recharged to Üst Ugaz formation and Smieek formation respectively., Thermal and/or mineralised springs' aquifer is Mesqzoic aged karstic limestones that have not outcroped in the investigation area. m terms of hydrochemical and isotonic features; while thermal and/or mineralised springs, with sodium and bicarbonate are deep cycled waters, cold waters with calcium and bicarbonate are shallow cycled waters. Çavımdar thermal spring waters that have 54°C well-head temperature and precipitated traverten, have up to 92°C reservoir temperature that have been calculated from silica geothermometers. 2W2, 69 pages KEY WORDS : Çavundur spa, thermal and mineralised water, hydrochemistry, isotope, gcothermometer.