Asymmetric membrane tablet coatings for controlled release of drugs
Kontrollu ilaç salınımı için tabletlerin asimetrik membranla kaplanması
  1. Tez No: 121015
  2. Yazar: HACER YENAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE ALSOY ALTINKAYA, YRD. DOÇ. DR. SEDAT AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz İlacın vücutta kontrollü salımı için geliştirilen sistemlerin birçoğu membran teknolojisine dayalıdır. Geleneksel kontrollü salım sistemlerinde kullanılan yoğun yapıdaki membranlar ilaç salimini uzatmaktadır. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için, yoğun yapıdaki membran sistemlerinin yararlan sabit tutularak tabletlere asimetrik yapıdaki kaplamalar uygulanmıştır. Kaplamalar faz ayrımı yöntemi ile selüloz asetat, aseton ve su çözeltisi kullanılarak hazırlanmıştır. İlacın salım hızını belirlemek için, tabletlerin çözünme çalışmaları United States Pharmacopeia (USP) standartlarına göre yapılmıştır. Bu çalışmalarda, polimer/çözücü/çözücü olmayan kompozisyonlarının etkileri, kaplama zamanı, kaplama sayısı, buharlaşma koşulları ve çözücü olmayan malzemenin ilaç salım oranına ve membran yapışma etkisi incelenmiştir. Deneyler ticari bilgisayar yazılım programı Design-Expert kullanılarak tasarlanmış ve selüloz asetat, aseton ve su kompozisyonunun ilaç şahmına etkisini belirlemek için kuadratik model denklemi elde edilmiştir. Asimetrik yapıdaki kaplamaların geleneksel yoğun yapıdaki membrana göre avantajı, her iki tipteki kaplamaların geçirgenlikleri ölçülerek de kanıtlanmıştır. Buna ek olarak, taramalı elektron mikroskobu fotoğrafları incelenerek membran yapılan analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Most of the controlled release systems developed for drag delivery applications depend on membrane technology. The dense structure of the membrane in conventional controlled release systems prolongs the release of drug. To eliminate this disadvantage while maintaining the benefits of dense membrane systems, an asymmetric type of coating was applied on tablets. Coatings were prepared from cellulose acetate, acetone, water solution by phase inversion technique. To determine the release rate of drag, dissolution studies on tablets were performed according to United States of Pharmacopeia (USP). In these studies, the effects of composition of the polymer/solvent/nonsolvent, coating time, number of coating layers, evaporation conditions and the nonsolvent type on the release rate of the drag and the structure of membrane were investigated. Experiments were designed using commercial software package Design-Expert and a quadratic model equation was obtained to predict the effect of composition of cellulose acetate, acetone and water on the release rate of drag. The advantage of asymmetric type coating over the conventional dense type coating was further demonstrated by measuring the permeabilities of both type of coatings. In addition, the structures of membranes were analyzed using scanning electron microscope (SEM) micrographs.