Modelling of mass transfer aspects of asymmetric membrane formation
  1. Tez No: 8244
  2. Yazar: EDİZ AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET KOTLE TRANSFERİ AÇISINDAN ASÎMETRÎK MEMBRAN OLUŞUMUNUN MODELLENMESİ AKSOY, Ediz Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Levent YILMAZ şubat 1990, 94 sayfa Son yirmi yılda, membran teknolojisi birçok endüstrilerde kullanım alanları bulmuştur. Membran proseslerinin ana dayanağı oldukları için membranların oluşum mekanizmalarının incelenmesi büyük önem kazanmıştır. Asimetrik membranların oluşumu konusundaki çalışmalar bazı özel reçetelerin geliştirilmesine dayandığı için, yapısal oluşumun nicel modeli emesi açısından çok az bilgi ortaya konulmuştur. Bu çalışmada membran oluşumu için hazırlanmış bir sistematik vıçalışma planının kütle transferi aşamasının matematik modeli endir ilmesi geliştirilmiş ve iyileştirilmiştir. Bu ihtiyari buharlaşma aşamasının ve difüzyon katsayısının konsantrasyona bağlı olmasının faz dönüşümü tekniğinde yapının oluştuğu ana aşama olan daldırma aşaması üzerine etkilerini incelemekle başarılmıştır. îlk olarak daldırma işleminde önce yeralabilen ihtiyari buharlaştırma aşamasının daldırma aşamasına olan etkisi bu işlemin matematik modeli geliştirilerek incelenmiştir. Modelin en önemli sonucu konsantrasyon değişiminin sabit bir pozisyon için üçlü faz diyagramında doğrusal çizi lebi İmesidir. ikinci olarak daldırma aşamasının, difüzyon katsayısı konsantrasyona bağlı olduğu durum için kütle transferi modeli sözde-ikili difüzyon denklemi formülasyonu geliştirilerek elde edilmiştir. Difüzyon katsayısının konsantrasyona bağlılığı için iki değişik bağıntı kullanılmıştır. îlk formun kullanılmasından elde edilen genel sonuç farklı başlangıç difüzyon katsayılarının etkisinin konsantrasyona bağımlılık etkisine baskın olarak onun etkisini gölgelemesidir. Normalize edilmiş formda ise asimetrik membran oluşabilmesi vııiçin konsantrasyona bağımlılığı yeterince kuvvetli olması gerekmektedir. Bu tahminlerin bir kısmı deney verileri ile uyumlu olup diğerlerinin de deneysel olarak incelenmesi mümkündür. Anahtar Sözcükler : «Asimetrik membranlar, Konsantrasyona bağ imli di f üzyon katsayısı, ^»Matematiksel mode 11 eme, Sonlu farklar metodu. / vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELLING OF MASS TRANSFER ASPECTS OF ASYMMETRIC MEMBRANE FORMATION AKSOY, Ediz M.S. in Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Levent YILMAZ February 1990, 94 pages Over the past two decades, membrane technology has found applications in a variety of industries. As the heart of all membrane separation processes is the membrane itself, a great attention has been focused on its formation mechanisms. Since most studies of asymmetric membrane formation by the inversion methods have emphasized the development of specific preparation recepies, relatively little of the information has been quantified in terms of fundamental models for the structure formation. In this study, it is tried to improve and extend the mass transfer model in a systematization, for the study of membrane formation. This was done by modelling the effects of both optional evaporation step and concentration iiidependent diffusivity of quenching which is the main structure forming step of phase inversion technique. When an evaporation period prior to quenching exists modification of existent pseudobinary model still enables decoupling of diffusion equation and mixing rule. As a result of this, derivation of an expression which can be used to superpose the concentration paths on the ternary phase diagram can still be achieved. One very important conclusion of this model is the linearity of the above expression if the concentration change with time at a constant position is followed. On the other hand, a mass transfer model for quenching with concentration dependent diffusivity by using two different diffusivity forms was developed via extending pseudo-binary diffusion equation formalism. For the first form of diffusivity, it can be concluded that, effect of concentration dependency is overwhelmed by the effect of different initial diffusivity values. For the normalized form, a general conclusion is that, one can obtain highly asymmetric and dense skinned membranes if and only if, his system's concentration dependency is strong enough. These conclusions are consistent with existing experimental observations or can be readily investigated by future experimentation. IVKey Words : Asymmetric membranes, Diffusion in polymers, Concentration dependent diffusivity, Mathematical modelling, Finite difference methods.