Sapanca Gölü yüzey sularında fitoplankton bileşimi yoğunluğu ve klorofil-A içeriğinin mevsimsel değişimlerinin incelenmesi
An Investigation of seasonal changes of phytoplankton density and chlorophyll-A content at surface waters of the Lake Sapanca
- Tez No: 121045
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER AYKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET SAPANCA GÖLÜ YÜZEY SULARINDA FİTOPLANKTON BİLEŞİMİ YOĞUNLUĞU VE KLOROFİL-A İÇERİĞİNİN MEVSİMSEL DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Sapanca Gölü, kıyı bölgesi (litoral bölge) fitoplanktonunun kompozisyonu ve yoğunluğundaki değişimler, Aralık 1999-Şubat 2001 tarihleri arasında, her ay alınan örneklerde incelenmiştir. Bu amaçla gölün batı kısmında, kıyıya yalan 4 istasyon seçilmiştir. Her istasyonda da, kıyıya olabildiğince yakın noktadan başlayan, birbirinden 100 m. aralıklı 3 örnekleme yeri belirlenmiştir. Sıcaklık, çözünmüş oksijen ve seki diski derinliği ölçümleri her örnekleme tarihinde, örnekleme yerinde yapılmıştır. NO3-N, PO4-P ve pH ölçümleri laboratuara getirilen örneklerde yapılmıştır. Fitoplankton için sayım ve yoğunluk hesaplanması, Lund ve ark. [21] 'run metoduna göre yapılmıştır. Fitoplanktonu 7 divizyoya ait, 54 takson oluşturmuştur. Fitoplanktonda tür sayısı ve birey sayısı yönünden Bacillariophyta, Chlorophyta ve Cyanophyta mensupları önemli bulunmuşlar, diğer divizyo mensupları ise daha az sayıda görülmüşlerdir. İstasyonlarda kıyıdan itibaren, açıklara doğru fitoplankton kompozisyonunda, çok belirgin bir değişim görülmemiş, yoğunluk bazen kıyıya en yakın, bazen de açığa en yakın yerlerde daha fazla olmuştur. Genelde fitoplankton yoğunluğu, daha önceki çalışmalarda olduğu gibi fakir bulunmuştur. Klorofil-a miktarı ise, önceki çalışmalara nazaran, çok daha yüksek hesaplanmıştır. Bunda kıyıdaki yüksek bitkilerin ve bunların üzerlerinde yaşayan alglerin, suya kansan parçalarının etkisi olduğu düşünülmüştür. Hücre sayımından çok, hücre hacminin hesaplanması ile klorofil-a muhteviyatı arasında, daha iyi bir ilişki kurulabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INVESTIGATION OF SEASONAL CHANGES OF PHYTOPLANKTON DENSITY AND CHLOROPHYLL-A CONTENT AT SURFACE WATERS OF THE LAKE SAPANCA Composition and density of litoral region phytoplankton of lake Sapanca were investigated monthly from December 1999 to February 2001. Four sampling stations were chosen in the western part of the lake. At each station, water samples were obtained at three site. The first sites were at the closest point to the shore and there is 100 m distance between each sites. Temperature, oxygen and Secchi disk depths were measured in situ, pH, NO3-N, PO4-P were measured in the laboratories. Phytoplankton density was estimated by counting. Sub samples of phytoplankton were counted on a Nikon inverted microscope. Counting was carried out using methods described Lund et. al. [21]. Chlorophyll-a concentrations was estimated with Parsons and Strickland method [30]. Phytoplankton consisted of 54 taxa belonging to 7 algal divisio. Bacillariophyta, Chlorophyta and Cyanophyta constituted majority of the phytoplankton both in terms of taxa number and individiual densities. In general, surface phytoplankton was found to be rather poor as it was in the previous quantative phytoplankton studies carried-out in the lake. No apparent differencies were found at each station at three sampling sites, however discrepancies were noted regarding chlorophyll-a concentrations and phytoplankton density. Significant high values were obtained in the sites near the shore at certain times. It was concluded that a better relation can be established with cell volume-chlorophyll-a concentrations. VI