Bina içi telsiz haberleşmesi
Indoor wireless communication
  1. Tez No: 121044
  2. Yazar: EBRU GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FAHRİ BURŞUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET BİNA İÇİ TELSİZ HABERLEŞMESİ Geçen on yıl telsiz haberleşmesinde oldukça iyi gelişmelere tanıklık etmiştir. Bina içi telsiz haberleşmesi günden güne daha fazla ilgi çeken bir konudur. Binalarda radyo yayılımını hesaplamak için etkin bir yönteme gereksinim artmaktadır. Bu çalışmada, bina içi radyo yayılımını modellemek için literatürde kullanılan en güçlü yöntemlerden imaj teorisi ile ışın izleme yöntemi birlikte kullanılarak, daha etkin bir radyo yayılım model elde edilmiştir. Önerilen yaklaşımın başarımının incelenmesi için göz önüne alınan benzetim örneğinde iki boyutlu, iki odalı bir yapı incelenmiştir. Odaların duvarlarını ise, sonlu genişlik ve uzunlukta kayıpsız-kayıplı dielektrik maddeler ve kayıplı-yarım uzay (zemin) oluşturmaktadır. Odalardan birine sonsuz uzunlukta birim çizgisel elektrik kaynağı yerleştirilmiştir. Bu kaynağın ikinci odada oluşturduğu elektrik alan şiddeti, değişik inceleme noktalan için hesaplanmıştır. Kullanılan imaj teorisine göre, kaynak ile bu kaynağın bulunduğu odanın duvarlarına göre alınan görüntü kaynaklan, ikinci odada elektrik alam oluşturan toplam kaynaklardır. Geliştirilmiş 2 boyutlu (2-B) ışın izleme yöntemi ise kaynak, görüntü kaynaklan ve inceleme noktalarının koordinatlarının bilindiği kabul edilip, bu inceleme noktalarından geçecek ışınlar kestirilmiş ve bu ışınların oluşturduğu alanlar hesaplanmıştır. Ayrıca çok katmanlı kayıpsız ortamlara herhangi bir açı ile gelen dalganın yansıma ve kırılma katsayılarıda, iletim hattı modeliyle hesaplanmıştır. Önerilen yaklaşımın ve yazılan programın, 2-B Moment Metod çözümle benzer sonuçlar verdiği görülmüştür [12]. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY INDOOR WIRELESS COMMUNICATION The past decade has witnessed a phenomenal growth in wireless communication. Indoor wireless communication is exploding rapidly. The need for an efficient way to evaluate radio propagation in buildings is increasing. In this study, the image theory and developed ray-tracing method that are the most powerful methods used in the literature to model the indoor radio propagation are used together, so the more efficient radio propagation model is obtained. To investigate the success of the proposed approach, a two-dimensional, two- room structure is simulated. Lossy dielectric materials of finite-width and length and a lossy half-space constitute the walls of the rooms. An infinite unit electric-line source is located in one of the rooms and the E-fields inside the second room are evaluated. According to the image theory, the source and the image sources obtained according to the walls of the room in which the source is found are the total sources forming the electric field in the second room. According to the developed 2 dimensional (2-D) ray-tracing method, the coordinates of the source, the image sources and the observation points are accepted to be known, and then the rays passing these observation points are estimated and the fields formed by these rays are calculated. In addition, the reflection and transmission coefficients of the incident wave coming to the lossy-layered structures are calculated with transmission-line model. It is seen that the provided approach and the written program give better results than those of [12].