Sipariş tipi üretim yapan bir mobilya fabrikasında değer akışı haritalandırma ile stok maliyetinin minimizasyonu
Value-stream mapping and stock cost minimization in a furniture factory manufacturing tailored products
  1. Tez No: 121059
  2. Yazar: EMİNE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
“Sipariş Tipi Üretim Yapan Bir Mobilya Fabrikasında Değer Akışı Haritalandırma İle Stok Maliyetinin Minimizasyonu”Giderek artan rekabet şartlarında İşletmelerin başarılı olabilmesi için üretim ve stok maliyetlerini minimuma indirmek zorundadırlar. Bu maliyetlerin içerisinde önemli bir yer tutan stok maliyetini minimuma indirmek için geliştirilen yöntemlerden birisi de Değer Akışı Haritalandırma Yöntemi'dir. Değer Akışı Markalandırma Yöntemi; ürünün fabrika içindeki üretim yolunun izlenmesi, malzeme ve bilgi akışının gözlemlenmesidir. Böylece inceleme yapılacak bir ürün ailesi seçilerek, Mevcut Durum Haritaları oluşturulmakta, daha sonra mevcut durum üzerinde çeşitli iyileştirme çalışmaları yapılarak Gelecek Durum Haritası düzenlenmektedir. Mevcut Durum Haritası'nın oluşturulabilmesi için önce veri tabanı oluşturacak çalışmalar yapılmakladır. Bunlar; iş akışının analizi, makine hazırlık sürelerinin ve ürünlerin çevrim zamanlarının belirlenmesi, iş gören sürelerinin bulunması, seçilen bir günde hammadde, yarı mamul ve ürün stok miktarlarının sayılması ve talebin belirlenmesidir. Bu çalışmada, Değer Akışı Haritalandırma Yöntemi'ne uygulama alam olarak, ofis mobilyası üreten bir mobilya fabrikası seçilmiş ve burada üretilen beş farklı dolap esas alınmıştır. Yukarıda belirtilen veriler Mevcut Durum Haritası'na işlenerek, temin süresi ve katma değerli süre bulunmuştur. Sonra Gelecek Durum Haritası'nda sisteme özgü kullanılması gerektiği saptanan Tedarikçi Çevrimi ve CONWIP Çevrimi tasarlanarak haritaya işlenmiştir. Haritada gösterilen yapının uygulanabilmesi için parti miktarı, Kanban pozisyonları ve Kanban sayıları belirlenmiştir. Çalışma alanı olarak seçilen fabrika binasının çok katlı olması, Değer Akışı Haritalandırma Yönlemi'nin uygulanmasına belli kısıtlamalar getirmiştir. Bu nedenle makine yerleşiminde değişiklik yapılarak, - doğrusal akış korunacak şekilde- tek kat üzerinden ürüne göre düzenleme yapılmıştır. Böylece iş akışı basitleşmiş, süreç içi taşımalar ve yarı mamul stokları azalmış, toplam üretim süresi ve müşteriye teslim süresi kısalmıştır. Sonuç olarak; hammadde, yarı mamul, ürün stoklarının azaltılması ve temin sürelerinin kısaltılmasıyla önemli miktarda maliyet tasarrufu sağlanmıştır. VII
Özet (Çeviri)
“Value-Stream Mapping and Stock Cost Minimization in a Furniture Factory Manufacturing Tailored Products ”In an increasingly competitive environment, organizations need to minimize their production and stock costs for success. The Value Stream Mapping Method is one of the methods developed to minimize stock costs that account for an important part among these Icosts. The Value-Stream Mapping Method involves monitoring the production line of a product in a factory and supervising the flow of materials and information. Accordingly, a product family is selected for inspection, and Current Status Maps are prepared. Thereafter, various enhancement studies are made about the current status in order to draw up a Future Status Map. For the purpose of making a Current Status Map studies are primarily focused on creating a database. These involve workflow analysis, determining machine preparation times and product cycle periods, finding worker times, counting raw material, semi product and product stock quantities on a chosen day, and defining demands. In this study, one furniture factory that manufactures officç furniture was selected as the Value- Stream Mapping Method application area, and five different types of cabinets were taken into consideration. Supply time and value added time were found by recording the above-mentioned data on the Current Status Map. Thereafter, in the Future Status Map, system specific Supplier Circle and CONWIP Circle were designed and recorded on the map. Lot quantities, Kanban positions and Kanban numbers were determined in order to apply the structure shown on the map. The multi-story structure of the factory building chosen as the study area has imposed certain restrictions to the application of the Value- Stream Mapping Method. Therefore, machine layout has been modified- so as to maintain a linear stream- and arrangement by product was made on one floor. As a result, the work-stream was simplified, in process movements and semi-product stocks were cut down, and total production time and customer delivery time were reduced. Consequently, significant saving on costs was obtained through reducing raw material, semi product and product stocks as well as supply time. Poland*1'**- VIII