Örnek bir kum hazırlama tesisinin boyutlandırılması ve ekonomik yönden incelenmesi
Design and economic investigation of a sand preparing plant
  1. Tez No: 121060
  2. Yazar: SÜLEYMAN ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK GÖKHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
oz Tez Çalışması kapsamında ; I. ve II. Bölümde Kum Hakkında genel bilgi verilmekte, IH. Bölümde Deneysel Çalışmalara, IV. Bölümde,.İnce Agregalarda Üretim Yöntemi, V. Bölümde Üretim Alanlarının Çevresel Özellikleri, VI. Bölümde Kum Ocağında Kullanılması Gerekli Makineler VE. Bölümde Tesisin Yatırım Maliyetlerinin Hesaplanması ( 50 ton/s, 100 ton /s, 150 ton/s, 200 ton/s, 250 ton/s )' na yer verilmektedir. Bu çalışmada İstanbul Silivri bölgesindeki kum ocaklarından temin edilen temsili numuneler üzerinde TSE. Standartlarına göre kalite kontrol testleri gerçekleştirilmiş ve yöreye ait kumların inşaat sektöründe değerlendirilebileceği anlaşılmıştır. T. S. E. Standartlarına göre agrega kalitesinin belirlenmesi ; 1. Elek Analizi 2. Organik Madde Tespiti 3. Gevşek Birim Ağırlık Tespiti 4. Sıkı Birim Ağırlık Tespiti 5. Görünen Özgül Ağırlık Tespiti 6. Çökelme Yolu ile Çamurlu Madde Tespiti 7. Yıkama Yolu ile Çamurlu Madde Tespiti 8. Su Emme 9. Su İçeriği 10. Dona Dayanıklılık" deneylerini kapsamaktadır. Bu çalışmada konu olan Silivri Bölgesinde kurulması planlanan kum yıkama tesisinin, yerinde yapılan incelemeler sonucu boyutlandırılması ve bu tesisin farklı kapasitelerde çalıştırılması durumunda teknik ve ekonomik açıdan bir karşılaştırılmaya gidilmiştir. Sonuç olarak ; Tesisin yatırımın tamamının öz kaynaklardan sağlandığı zaman maliyet açısından 200 ton / s' lik kum yıkama tesisinin kapasitesi optimum olarak seçilmiştir. Bu tesisin ; Yatırım Maliyeti : 942.385 $ İşletme Gelirleri : 1.400.000 $ İşletme Giderleri : 405.053$ Ortalama Yıllık Sigorta ve Vergi : 252.000$Genel Giderler Ortalama Net Kar ( Yıllık) Yıllık Kapasite 1 ton Kumun satış Fiyatı Ortalama Ton Basma Maliyet Ortalama Ton Basma Net Kar 52.666$ 479.183 $ 420.000 Ton /Yıllık 5.000.000 TL. 2.270.000 TL. 2.729.000 TL. Fakat tesisin yatırımın yarısının dış kaynaklardan sağlandığı zaman, maliyet açısından ! 1 50 Ton / s 'lik kum yıkama tesisinin kapasitesi optimum olarak seçilmiştir. Bu tesisin ; Yatırım Maliyeti İşletme Gelirleri Faiz Gelirleri İşletme Giderleri Faiz Giderleri Ortalama Yıllık Sigorta ve Vergi Genel Giderler Ortalama Net Kar ( Yıllık) Yıllık Kapasite 1 ton Kumun satış Fiyatı Ortalama Ton Basma Maliyet Ortalama Ton Basma Net Kar 933.735 $ 1.470.000$ 298.795 $ 342.010$ 746.988 $ 197.333 $ 51.333 $ 322.555 $ 315.000 Ton/Yıllık 7.000.000 TL. 4.774.000 TL. 2.226.000 TL. olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak bu yörede kurulması planlanan kum hazırlama tesisin Yatırımın tamamının öz kaynaklardan sağlandığında 200 Ton /s, Yatırımın yarısının dış kaynaklardan ise 150 Ton /s kapasitede çalıştırılması durumunda optimal maliyetle üretim yapılabileceği sonucuna varılmıştır. Bu Çalışma, İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenmiştir. Proje No :T-937/06 112000 XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY DESIGN AND ECONOMIC INVESTIGATION OF SAND PREPARATION PLANT Within this thesis, general information on sand were given in the first and second chapters, while the third chapter gives the experimental studies. The production method of finely sized aggregates is given in the fourth chapter. The fifth chapter covers environmental characteristics of the production areas and the sixth chapter includes the necessary machinery for the sand production. Finally the seventh chapter details the cost calculation for the sand production plant with capacites of 50, 100,150, 200, 250 tons per hours. In this study, the quality control tests according to the procedure of Turkish Standard Organization (T.S.E.) on representative sand samples from SİLİVRİ - ISTANBUL region were carried out and the evaluation of the sand products for construction industry was realized The quality control types for sand samples according to the procedure of the T.S.E. ( Turkish Standard Organization ) are given below ; 1. Screening analysis 2. Determination of organic material 3. Determination of loose unit weight 4. Determination of tight unit weight 5. Determination of apparent spesific gravity 6. Slime material determination by sedimantation 7. Slime material determination by decantation 8. Water sorption 9. Water content 10. Durability for frost. The final part of the thesis covers the detail of above work. The sand preparation plant's dimensions were determined for the current sand samples from İstanbul - Silivri region in the final chapter of thesis and different capacities were compared to each other in terms of capital cost and the other economics and technical points of view. XIIAs a result of this comparison study, the. capacity of 200 ton per hour was chosen as optimum according to data given below ; 1. Capital cost 2. Production income 3. production outcome 4. Average insurance and tax per year 5. General outcome 6. Average net profit per year 7. Yearly capacity 8. Sale price of sand for 1 ton 9. Average cost for 1 ton 10. Average profit for 1 ton : 942.385 $ : 1.400.000$ : 405.053 $ : 252.000 $ : 52.666 $ : 479.272 $ : 420.000 Ton per year : 5.000.000 TL. : 2.270.000 TL. : 2.729.000 TL. However, the cost analysis with current interest rates for this study decreased the optimal capacity to 150 ton per hour according to new data given below (with interest rates ). 1. Capital cost 2. Production income 3. interest income 4 Production outcame 5. Interest Outcome 6 Average insurance and tax per year 7 General outcome 8 Average net profit per year 9 Yearly capacity 10 Sale price of sand for 1 ton 1 1. Average cost for 1 ton 12. Average profit for 1 ton 933.735 $ 1.470.000$ 298.795 $ 342.010 $ 746.988 $ 197.333 $ 51.333 $ 322.555 $ 315.000 Ton per year 7.000.000 TL. 4.774.000 TL. 2.226.000 TL. Consequently, the planned sand preparation plant in this region should be run for capacity of 200 ton per hour, for optimal cost and profit. However,the planned sand preparation plant in this region with current interest rates, should be run for capacity of 150 ton per hour, for optimal cost and profit. This study was supported by research found of Istanbul University ( Project Number : T-937/061 12000 ) XIII me